Jak zmieniał się Android? Duże porównanie wersji

Jeden z użytkowników portalu reddit przygotował grafikę zawierającą zrzuty ekranu z podstawowych funkcji systemu Android. Od wersji 1.5, aż po najnowszą oznaczoną numerem 4.2

Na zdjęciach znajdziemy ekran blokady ekranu, pulpit, centrum powiadomień, menu aplikacji, telefon oraz ustawienia. Wszystko podzielone na poszczególne wersje systemu (z pominięciem Androida 3.0 dla tabletów).

Na tym zestawieniu wyraźnie widać jak gigantyczną drogę przebył system Google poczynając od wersji 1.5, która zadebiutowała w pierwszej połowie 2009 roku. Zrzuty dotyczące tej wersji systemu wyraźnie wskazują na to, że design to ostatnia rzecz na jaką zwracał uwagę producent przygotowując pierwsze systemy konkurujące z Apple iPhone.

Patrząc na kolejne zrzuty ekranu widać, że ignorowanie graficznej strony systemu trwało do Androida w wersji 2.2. Tuż przed wydaniem wersji 2.3 do ekipy Google dołączył Matias Duarte, odpowiedzialny m.in. za przygotowanie interfejsu Palm webOS. Jak sam wspomina w jednym z wywiadów, trafił na moment tuż przed wydaniem tej wersji systemu i nie było już czasu na zmianę interfejsu od podstaw. Udało mu się wprowadzić jednak kilka zmian, w tym znany efekt „glow” gdy docieramy do początku/końca listy ustawień, smsów, połączeń itp.

Największa zmiana wyglądu pojawiła się przy okazji premiery Androida 4.0 (wersja 3.0 była dostępna tylko dla tabletów). Matias Duarte wprowadził zupełnie nowy język interfejsu, który nazwał Holo i jest on używany do dziś, nawet w najnowszej odmianie Androida 4.2. Pełną wersję infografiki

znajdziecie tutaj, zaś całą dyskusję użytkowników reddita – tutaj.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.