KE szuka ekspertów od chmury

Komisja szuka ekspertów, którzy określą bezpieczne i uczciwe warunki umów w celu upowszechnienia chmury obliczeniowej

Komisja Europejska opublikowała dziś zaproszenie do zgłaszania kandydatur ekspertów, którym powierzone zostanie zadanie określenia bezpiecznych i uczciwych warunków umów dotyczących usług w chmurze obliczeniowej. Eksperci pomogą zidentyfikować możliwości rozwiania obaw konsumentów i przedsiębiorstw, którzy często niechętnie korzystają z tego typu usług, ponieważ umowy są niejasne lub sprzyjają usługodawcom. Inicjatywa ta wpisuje się w działania Komisji na rzecz zwiększania zaufania do usług w chmurze obliczeniowej i uwolnienia ich potencjału do zwiększenia wydajności gospodarczej w Europie i jest jednym z kluczowych działań przewidzianych w przyjętym w ubiegłym roku komunikacie Komisji dotyczącym chmury obliczeniowej.

„Prawo umów to ważny element naszej strategii w zakresie chmury obliczeniowej. Pełne wykorzystanie chmury mogłoby pomóc stworzyć dodatkowe 2,5 mln miejsc pracy w Europie i powodować wzrost unijnego PKB o ok. 1 % rocznie do 2020 r.”, powiedziała wiceprzewodnicząca Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości. „Niepewność otaczająca umowy dotyczące usług w chmurze może utrudniać handel transgraniczny. Jest to bardzo złożona dziedzina, dlatego też, zanim zdecydujemy o następnych krokach, chcemy zasięgnąć zdania ekspertów”.

Opublikowane dziś zaproszenie do zgłaszania kandydatur pozwoli Komisji wskazać najlepsze praktyki i warunki w dziedzinie umów dotyczących usług w chmurze. Mająca powstać grupa ekspertów może również zostać wezwana do zbadania aspektów ochrony danych osobowych w kontekście umów dotyczących usług w chmurze.

Eksperci będą reprezentować dostawców usług w chmurze obliczeniowej, konsumentów i małe przedsiębiorstwa oraz środowiska akademickie i prawnicze. Ich prace przyczynią się do rozwoju strategii Komisji w zakresie chmury obliczeniowej, której celem jest ułatwienie wdrażania i rozwijania usług w chmurze obliczeniowej w UE — sektorze, który ma znaczny potencjał gospodarczy.

Źródło: Komisja Europejska
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.