Najlepsze aplikacje na Androida (cz. 5)

Witamy w naszym nowym cyklu, w którym opisywać będziemy aplikacje, z które spodobały nam się na tyle, że postanowiliśmy polecić je naszym czytelnikom, czyli Wam.

Poprzednie części można znaleźć pod tym adresem:

AirDroid

Pobierz AirDroid z Google Play

Zasada działania jest bardzo prosta. Na komórce instalujemy darmową aplikację AirDroid, a na komputerze uruchamiamy przeglądarkę i wpisujemy web.airdroid.com. W ten prosty sposób mamy dostęp do zawartości naszego Androida bez konieczności sięgania po telefon. Żadnych haseł, żadnych utrudnień – do autoryzacji wystarczy komórką sfotografować kod QR wyświetlony na ekranie komputera. Darmowa wersja niestety pozwala zarządzać telefonem tylko wtedy, gdy zarówno nasz smartfon z Androidem jak i komputer podłączone są do tej samej sieci Wi-Fi.

Klawiatura Google

Pobierz Klawiaturę Google z Google Play

Niemal wszystkie telefony oferowane na rynku i u operatorów mają jedną wspólną cechę – mocno zmodyfikowany system Android. Standardowa skórka jest często zastępowana wymyślnymi tematami graficznymi, zmienia się launcher, powiadomienia, ustawienia oraz także klawiatura. Tymczasem ta oferowana przez Google jest znakomita. Prosta, czytelna, oferuje pisanie głosowe, pisanie gestami z dynamicznym podglądem, sugerowanie następnego słowa, ma słowniki dla 26 języków, zaawansowane układy klawiatury i działa na wszystkich urządzeniach z Androidem – na telefonach i tabletach. Problem polegał na tym, że nie było jej dotąd w sklepie Google Play. Wszyscy chętni, by jej używać musieli się sporo nakombinować z instalacją. Na szczęście to już przeszłość i od teraz każdy kto tylko chce, może wejść do Google Play i pobrać oficjalną Klawiaturę Google zupełnie za darmo.

Cpu-Z

Pobierz Cpu-Z z Google Play

CPU-Z to aplikacja bardzo popularna wśród użytkowników systemu Windows. Jest darmowa i potrafi odczytać parametry sprzętowe procesora.Ponadto w oryginalnej wersji pokazuje również informacje o płycie głównej, karcie graficznej oraz zainstalowanej pamięci DDR. Edycja dla Androida ma podobne możliwości, lecz bardziej przystosowane i potrzebne dla użytkowników smartfonów i tabletów. Zakładka SoC wyświetla informacje dotyczące procesora, architektury, rewizji, liczby rdzeni, czy procesu technologicznego. W tym miejscu dostępne są też informacje dotyczące taktowania, obciążenia jak i procesora graficznego. Aplikacja wyświetla też odczyty ze wszystkich czujników (zakładka Sensors), a także podaje szczegółowe informacje o baterii jak i pozostałych parametrach urządzenia.

Floating Notifications

Pobierz Floating Notifications z Google Play

Twórcy Facebooka tworząc Chat Heads faktycznie wpadli na ciekawy pomysł, z tym że Chat Heads, czyli dymki z obrazkiem profilowym użytkownika dostępne są tylko dla Facebook Messengera. Wszystkie inne komunikatory i powiadomienia docierają do nas w klasyczny sposób – z paska powiadomień. Twórcy Floating Notifications wpadli na pomysł, aby rozwiązanie Chat Heads przystosować do wszystkich aplikacji. Aplikacja może w ten sposób wyświetlać powiadomienia z dowolnych programów. Program jest darmowy, ale działa tylko przez 30 dni. Osoby, które chcą mieć taką funkcję na stałe mogą wykupić pełną wersję aplikacji za 6,37zł lub zainstalować dystrybucję Androida o nazwie Paranoid Android. Ta odmiana systemu Google ma wbudowaną funkcjonalność Floating Notifications aka Chat Heads, która w tym przypadku nazywa się Halo i podobnie jak aplikacja z Google Play – obsługuje wszystkie aplikacje. Halo w akcji możecie zobaczyć na poniższym filmie wideo. Strona projektu Paranoid Android dostępna jest tutaj.

Taskbar – Windows 8 Style

Pobierz Taskbar – Windows 8 Style z Google Play

Windows 8 doczekał się w końcu powrotu przycisku Start! Przynajmniej na Androidzie. Taskbar – Windows 8 Style to swojego rodzaju launcher, który emuluje nasze ulubione funkcje Windowsa, czyli pasek zadań i przycisk Start. Aplikacja została stworzona z myślą o tabletach, jednak całkiem sprawnie korzysta się z niej również na smartfonie. Jeśli ktoś z waszych znajomych boi się nowych technologii i narzeka na swojego Androida, w którym „wszystko jest inaczej niż w Windowsie 95”, warto podsunąć mu takie koło ratunkowe. Aplikację opisujemy bardziej w ramach ciekawostki.

Wszystkie aplikacje testowane są na Samsungu Galaxy S III, który traktowany jest przez redakcję CHIP.pl jako referencyjny model telefonu działającego pod systemem Android.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.