Recenzja AVM FRITZ!WLAN Repeater 300E

Zwiększanie zasięgu sieci WLAN.

Model 300E to kolejny po FRITZ!WLAN Repeater N/G repeater sieci bezprzewodowej dostępny w ofercie AVM. Poprzednia wersja wyposażona była m.in. w świetnie działający transmiter FM i elektryczne oraz optyczne wyjścia audio ale także w panel dotykowy, który jak się okazało niektórym użytkownikom sprawiał problemy. Wersja 300E została zatem uproszczona, na panelu przednim znajduje się osiem diod i tylko jeden przycisk, który w zależności od czasu naciśnięcia, wyłącza sieć bezprzewodową, konfiguruje połączenie WPS lub przywraca ustawienia fabryczne. Urządzenie, w odróżnieniu od poprzednika, wyposażone zostało także w port Ethernet.

Repeater może działać w dwóch trybach: „WLAN Bridge” oraz „LAN Bridge”. Pierwszy z nich, domyślny, umożliwia bezprzewodowe połączenie się z ruterem i rozszerzenie zasięgu sieci bezprzewodowej. W takim przypadku najlepiej zamontować urządzenie w połowie odległości między ruterem a urządzeniem odbiorczym, oczywiście zwracając uwagę by sygnał Wi-Fi był odpowiednio mocny. Wbudowany port LAN można wykorzystać do podłączenia komputera. Drugi tryb czyni z 300E bezprzewodowy punkt dostępowy. Urządzenie łączymy wówczas z ruterem za pomocą kabla, a udostępnianie sieci odbywa się wyłącznie bezprzewodowo. Sprzęt jest łatwy w obsłudze i bardzo dobrze spełnia swoje zadanie. W niedługim czasie powinna pojawić się spolszczona wersja oprogramowania układowego, co ułatwi bardziej szczegółową konfigurację mniej zaawansowanym użytkownikom.

Jeśli chodzi o szybkość przesyłania danych, to w przypadku repeaterów nie jest ona najważniejsza, urządzenie ma po prostu zapewnić dostęp do sieci bezprzewodowej tam, gdzie w normalnych warunkach sygnał jest zbyt słaby. Szybkość przesyłania i pokrycie obszaru sygnałem radiowym zależy od bardzo wielu czynników, m.in. od odległości od punktu dostępowego, mocy odbieranego sygnału, zastosowanych urządzeń czy wreszcie materiału z jakiego wykonane są ściany i rozkład pomieszczeń. Z tej przyczyny nie pokusimy się o prezentowanie jakichkolwiek wyników szybkości. Możliwe wyniki wydajności zbyt mocno zależą od środowiska w jakim użyjemy repeatera. Dość powiedzieć, że FRITZ!WLAN Repeater 300E bardzo dobrze poradził sobie z przesyłaniem sygnału w dwupiętrowym domu jednorodzinnym, pokrywając zasięgiem całe piętro i łącząc się z ruterem znajdującym się piętro wyżej. Sygnał był dostatecznie silny i stabilny by możliwe było komfortowe korzystanie z internetowych serwisów wideo.

AVM FRITZ!WLAN Repeater 300E

DANE TECHNICZNE:

WLAN

802.11n, kompatybilny z 802.11a/g/b

Szyfrowanie

WEP 64/128, WPA, WPA2

Częstotliwość WLAN

2,4 GHz, 5 GHz

Liczba anten

2 (wewnętrzne)

Połączenie kablowe

1x Ethernet 1000 Mb/s

Wymiary (wys. × szer. × gł.) / Masa

101 × 76 × 76 mm / 150 g

PLUSY:

Łatwa obsługa
Port Ethernet

Cena: 299 zł
Sprzęt do testu dostarczył:AVM