Używane gry: Xbox One kontra Playstation 4

Jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym kryterium podczas wyboru nowej konsoli będzie kupowanie używanych gier. Przyjrzyjmy się różnicom pomiędzy Xbox One i Playstation 4 w tej kwestii:

Xbox One:

Nowe gry będą dostępne w dniu premiery zarówno na nośniku fizycznym (płycie blu-ray) jak i na Xbox Live – od użytkownika zależeć będzie, na którą opcję się zdecyduje. Po zainstalowaniu gry z płyty, nie jest już ona dłużej potrzebna i możemy bezpiecznie odłożyć ją na półkę. Biblioteka zakupionych przez nas gier cały czas dostępna będzie w chmurze, co oznacza, że zakupiony tytuł możemy zainstalować na konsoli w dowolnym momencie (dopóki Microsoft nie wyłączy serwerów, jednak nie martwiłbym się o to przez następne 10 lat).

Jeśli chcemy pograć w zakupiony przez nas tytuł na konsoli naszego znajomego, wystarczy zalogować się na swoje konto i pobrać wybraną przez nas pozycję. Na naszej konsoli, wszystkie tytuły dostępne będą bez konieczności logowania się. Oczywiście nasz Xbox One raz dziennie będzie musiał zalogować się do Sieci (weryfikacja potrwa ok. godziny). Jeśli nie jesteśmy w stanie wykonać połączenia, nie pogramy w żadną grę.

Jeśli chodzi o pożyczanie gier na Xboxie, to możemy wymieniać się nimi bezproblemowo z listą 10 znajomych. Sprzedawanie tytułów na konsolę Microsoftu możliwe będzie wyłącznie w określonych sklepach – nie wiadomo, które sieci w Polsce podpiszą umowę z Microsoftem w tej kwestii. Jeśli interesuje Was bardziej handel na aukcjach internetowych, to Microsoft dopuszcza jednorazowe przekazanie tytułu komuś z naszej listy znajomych, o ile figuruje on na niej przynajmniej 30 dni.

Microsoft postawił na dość skomplikowane mechanizmy, które z pewnością odpowiadają twórcom gier. Jednak patrząc na to realnie, to utworzenie stałej listy 10 znajomych, w gronie których wymieniać się będziemy grami nie powinno sprawiać większego problemu.

Playstation 4:

Sony przygotowało na tą okazję krótki filmik instruktażowy jak pożyczać i wymieniać się grami. Zamiast się rozpisywać, po prostu go tu wkleję:

Do tego PS4 nie wymaga połączenia z Internetem, Sony nie będzie również stosowało tzw „region-block”, co oznacza, że możemy ściągnąć sobie Playstation 4 z USA, albo z Japonii i bez problemu korzystać z niej w Europie.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.