Bezpłatne odpowiedniki płatnych programów

Równie dobre a bezpłatne: przedstawiamy najlepsze rozwiązania alternatywne wobec droższych programów do Windows, serwisów internetowych oraz popularnych aplikacji do smartfonów.

Nie zawsze warto inwestować w drogie, profesjonalne narzędzia. Wielu z nas, myśląc o edycji obrazu i tekstu, od razu wymienia Photoshopa i Worda. Jednak obie aplikacje nie tylko są kosztowne, lecz ich olbrzymi zakres funkcjonalności znacznie wykracza poza potrzeby domowych użytkowników. Serwisy z muzyką, aukcje internetowe i wyszukiwarka Google’a również towarzyszą nam codziennie podczas surfowania po Internecie, kupowania utworów i produktów – mimo że istnieją powody, by nie korzystać z dominujących usług i rozwiązań. Serwisy z muzyką albo preferują klientów wybranych sieci komórkowych, albo wciąż oferują muzykę z DRM-ami. Allegro pobiera wysokie prowizje od sprzedaży, a Google zarabia na kolekcjonowaniu danych o użytkownikach. Mniej znane programy i serwisy WWW oferują równie dużo jak ich pierwowzory, a jednak wciąż pozostają w cieniu. Przykładowo wyszukiwarka Startpage dostarcza dobrze posortowane wyniki wyszukiwania Google’a, ale nie przechowuje danych użytkownika. Z kolei z darmowym XBMC Media Center nie może mierzyć się Windows Media Center, ani pod względem komfortu obsługi, ani w zakresie funkcjonalności…

Alternatywy dla programów PC

Centrum multimediów do salonu – XBMC Media Center

XBMC to najbardziej elastyczne rozwiązanie umożliwiające udostępnianie plików multimedialnych w domowej sieci. Aplikacja pozwala zarządzać zbiorami muzyki, filmów i fotografii, odtwarzać plikimultimedialne zapisane w różnorodnych formatach, w tym filmy MKV Full HD z dźwiękiem wielokanałowym. XBMC oszczędza zasoby sprzętowe – aplikacja zadziała nawet na miniaturowych PC

w kompaktowych obudowach. XBMC obsługuje wszystkie ważne protokoły sieciowe, umożliwia podłączenie dysków (NAS), oferuje rozbudowane opcje konfiguracyjne. Wygląd odtwarzacza zmodyfikujemy za pomocą skórek. Dodatkowe wtyczki umożliwiają dostęp do wybranych serwisów filmowych. Obok bogatej funkcjonalności XBMC oferuje rozbudowany interfejs i zbiór opcji pozwalających sterować odtwarzaniem za pomocą klawiatury, pilota lub myszy. Aplikacje do urządzeń przenośnych, na przykład Yaste, pozwalają zarządzać XBMC na ekranie smartfonu albo tabletu.

ALTERNATYWA DLA Windows Media Center

Pakiet wielkich możliwości – Libre Office

OpenOffice ma czas świetności za sobą: po wykupieniu przez Oracle’a pakietu narzędzi biurowych tworzonych pod skrzydłami Suna zespół projektantów darmowych narzędzi biurowych rozpadł się. Powstał projekt LibreOffice, który oferuje wszystko, czego możemy potrzebować podczas edycji dokumentów, tworzenia prezentacji oraz pracy z arkuszami kalkulacyjnymi. Aplikacja umożliwia otwieranie i zapisywanie dokumentów Microsoft Office oraz eksport do plików PDF.

ALTERNATYWA DLA Microsoft Office

Korekta obrazu – GIMP

GIMP stanowi najlepszą bezpłatną alternatywę dla Photoshopa. Aplikacja umożliwi zarówno wykonanie prostych operacji, np. korektę barw, kontrastu i jasności zdjęć, jak też zaawansowaną edycję obrazu obejmującą żmudne retusze i sprawnie działające filtry. Jeśli interfejs GIMP-a nam nie odpowiada i potrzebujemy prostszego w obsłudze narzędzia – warto wypróbować darmowy Paint.net.

ALTERNATYWA DLA Adobe Photoshopa

Łatwe odzyskiwanie – Recuva

Niezawodne narzędzie do ratowania danych nie musi być ani skomplikowane, ani drogie, co potwierdza Recuva. Aplikacja pozwoli odzyskać m.in. przypadkowo skasowane zdjęcia, muzykę i filmy z dysków, kart pamięci, pendrive’ów i odtwarzaczy MP3. Ponadto Recuva ma jeszcze jedną zaletę: przejrzysty interfejs i bardzo pomocną opcję poglądu zdjęć przezna-czonych do odzyskania.

ALTERNATYWA DLA komercyjnych narzędzi

Profesjonalny edytor – Lightworks

Darmowa, odchudzona wersja edytora filmów, który posłużył do korekty wielu hitów ostatnich lat. To nie jest narzędzie do prostego przycinania klipów i dodawania efektów, raczej kompletna konsola do pracy dla filmowca, oferująca interfejs, w którym układ okien możemy swobodnie modyfikować. Aby poznać szerokie możliwości edytora, potrzeba czasu. Aplikacja wymaga rejestracji przez Internet.

ALTERNATYWA DLA Adobe Premiere

Zmiana wielkości zdjęć – Fotosizer 2.0

Narzędzie, które oszczędzi nam wiele pracy związanej z przycinaniem i konwersją fotografii. Po przeciągnięciu zdjęć do okna aplikacji lub wskazaniu katalogu zawierającego fotografie określamy ich docelową rozdzielczość w pikselach lub w procentach. Program pozwala również dokonać konwersji plików do formatów TIFF, JPG i PNG, a także obraca zdjęcia.

Wpłaty i wypłaty – GnuCash

Aplikacja umożliwiająca nadzorowanie domowego budżetu, zapisywanie wpłat, wypłat i przelewów oraz innych zmian dokonywanych na naszych rachunkach bankowych. Narzędzie pozwala kontrolować wpływy na kilku kontach, naliczać odsetki oraz wprowadzać cykliczne opłaty. Program przypomina o terminach płatności.

Zabezpieczanie danych – Redo Backup & Recovery

Nie ma znaczenia, czy zamierzamy zabezpieczyć partycję systemową czy utworzyć kopię bezpieczeństwa danych zapisanych na dysku twardym – Redo Backup & Recovery pozwoli zachować backup naszych zbiorów. Możemy klonować partycje oraz przywracać nieopatrznie skasowane pliki.

Optymalizacja grafiki – MSI Afterburner

Narzędzie, które pozwoli zoptymalizować ustawienia częstotliwości zegarów pamięci i GPU oraz zmodyfikować prędkości wentylatorów chłodzących układy graficzne. Program współpracuje z różnymi chipsetami produkowanymi zarówno przez Nvidię, jak i AMD. Możemy zapisywać własne profile.

Tworzenie poradników – Wink

Mały, ale potężny program do nagrywania slajdów instruktażowych wprost z Pulpitu Windows. Aplikacja pozwoli nam wskazać rejestrowany obszar ekranu, a także określić zdarzenia, które mają być zapisywane. Po zapisaniu filmu możemy skorzystać z prostego edytora, pozwalającego modyfikować poradnik i usunąć zbędne elementy.

Sample w racku – TX16Wx

Programowy sampler, który jest instalowany na dysku twardym w postaci wtyczki VST, współpracującej z aplikacjami do tworzenia muzyki i edytorami dźwięku. Aplikacja oferuje wygodne opcje budowy instrumentów na bazie sampli. Darmową edycję TX16Wx pozbawiono sekcji zawierającej efekty oraz opcji »Wave matrix«.

Płynne przekształcenia – WinMorph

Narzędzie umożliwiające tworzenie płynnych efektów przejść pomiędzy dwoma obrazami. Program współpracuje z edytorami Adobe Premiere, Sony Vegas oraz Debug Mode Wax. Praca z aplikacją sprowadza się do otworzenia pary zdjęć, określenia kształtów elementów, które będą się zmieniać, oraz wygenerowania animacji. WinMorph może działać jako wtyczka do edytorów filmów, jednak rozbudowane narzędzia edycyjne pozwalają korzystać z aplikacji bez pomocy innych programów.

Z dysku na pendrive – Evalaze Free Edition

Program przekształca aplikacje dostępne w postaci wersji instalacyjnych na mobilne wersje, które można bez problemu uruchamiać z pendrive’a. Zaczynamy od określenia nazwy aplikacji, wskazania folderu tymczasowego oraz utworzenia obrazu Rejestru przed zainstalowaniem programu. Podczas tworzenia mobilnej wersji aplikacji radzimy nie włączać innych programów – mogą one modyfikować Rejestr Windows, a zmiany te mogą zakłócić proces wirtualizowania wybranej aplikacji.

Utwórz, otwórz, wypakuj – CoffeeZip

Sprawne narzędzie do archiwizowania plików w formatach ZIP, 7-Zip, TAR i WIM. Aplikacja tworzy skróty w menu kontekstowym, ułatwiając rozpakowywanie archiwów oraz pakowanie plików. Program obsługuje m.in. pliki BZIP2, CAB, DMG, GZ, ISO, LHA/LZH, RAR, RPM, VHD, ALZ oraz EGG.

Monitor połączeń – NetBalancer

Aplikacja umożliwiająca kontrolowanie ruchu sieciowego generowanego przez nasz komputer. Program wyświetla bieżący stan połączenia, pozwala prześledzić procesy wysyłające i odbierające najwięcej danych. Każdemu z procesów wymieniających dane możemy nadać priorytet. Układ elementów w oknie aplikacji możemy dowolnie modyfikować, przeciągając zakładki i opcje. NetBalancer oferuje opcje natychmiastowego blokowania całego ruchu sieciowego.

Tylko dla pisarzy – Storybook

Edytor tekstu dostosowany do potrzeb pisarzy oraz osób, których praca polega na tworzeniu złożonych publikacji. Program umożliwia zachowanie w jednym projekcie notatek, podziału na części i rozdziały, a także planowanie zadań do wykonania oraz przechowywanie w bazie danych miejsc, scen i postaci.

Edytor screenshotów – Screenpresso

Wygodna aplikacja do wykonywania zrzutów ekranu. Screenpresso pozwala zapisywać na dysku kopię całego ekranu lub jego wycinka. W opcjach aplikacji określimy format obrazu (PNG, BMP, GIF, TIFF lub JPG). Program umożliwia również nagrywanie filmów z Pulpitu komputera, wraz z dźwiękiem odtwarzanym w Windows. W opcjach aplikacji, na zakładce »Nagrywanie ekranu« możemy określić kodek oraz liczbę klatek nagrywanych w ciągu jednej sekundy.

Własna płyta DVD – AVStoDVD

Jak przygotować własny zestaw filmów na DVD? To proste – o wszystkie dodatki i menu zadba AVStoDVD. Wystarczy, że wskażemy filmy zapisane w formatach AVI, DivX, MOV lub MP4, a aplikacja zadba o konwersję do VOB oraz utworzenie rozdziałów. Wybierając ikonę »DVD-Menu«, uzupełnimy naszą płytę o menu.

Przeglądarka PDFów – PDF-XChange Viewer

Luki w zabezpieczeniach Adobe Readera są bardzo częstą przyczyną rozpowszechniania się wirusów i groźnego oprogramowania. Polecamy wypróbować przeglądarkę dokumentów PDF-XChange Viewer. Program oferuje lepszą ochronę przed zagrożeniami i pozwala na dołączanie komentarzy oraz notatek, jak również edycję tekstu, np. przekreślanie, podkreślanie lub zaznaczanie kolorami.

ALTERNATYWA DLA Adobe Readera

Menedżery plików muzycznych – MusicBee i MediaMonkey

MusicBee to rozbudowany, bezpłatny program do zarządzania zbiorami plików muzycznych. Aplikacja ma intuicyjny, przejrzysty interfejs i oferuje opcje szybkiego sortowania kolekcji utworów, która działa sprawniej od jej odpowiedników w iTunes i Windows Media Playerze. Program pobiera z Sieci informacje o wykonawcach oraz teksty piosenek. Narzędzie umożliwia kopiowanie utworów z płyt CD-Audio oraz wypalanie muzyki na krążkach. Program obsługuje m.in. formaty MP3, Ogg, WMA i FLAC, na żądanie pobiera okładki z Sieci i pozwala na edycję tagów ID3. Niestety, synchronizacja z iPhone’em działa tylko w przypadku urządzeń z iOS 3.1 lub starszym. W tym zakresie lepiej sprawdza się MediaMonkey. Jednak za wiele opcji oferowanych bezpłatnie przez MusicBee w przypadku MediaMonkey musimy zapłacić.

ALTERNATYWA DLA

iTunes, Media Playera

Przydatne serwisy WWW

Telewizja na komputerze, smartfonie i tablecie – vod.pl, vodeon.pl, kinoplex.pl, iplex.pl, ipla.tv

Telewizja IP jest wygodna – możemy odbierać jednocześnie nawet kilka programów i np. oglądać film na ekranie TV, mecz na ekranie komputera, a program kulturalny na tablecie. Dostawcy usług IPTV, tacy jak Orange TV, Netia, Dialog czy Jambox, mają interesującą ofertę programową, jednak ich pakiety są drogie, łączą się również z koniecznością wykupienia dostępu do Sieci i kosztami wypożyczenia rutera. Jeśli dysponujemy już połączeniem z Internetem, to niedrogą, cyfrową telewizję obejrzymy, korzystając z aplikacji ipla (www.ipla.tv), natomiast darmowe filmy – za których oglądanie zapłacimy, akceptując krótki czas emisji reklam (krótszy od bloków reklamowych w tradycyjnej TV) – znajdziemy w serwisach vod.pl, vodeon.pl, kinoplex.pl oraz iplex.pl. Wielbiciele polskich seriali rozrywkowych powinni skierować swoje przeglądarki na stronę vod.tvp.pl – część bazy filmowej Telewizji Polskiej jest dostępna bez opłat. Serwisy vod.pl, ipla.tv oraz vod.tvp.pl udostępniają również mobilne aplikacje umożliwiające oglądanie filmów i seriali na ekranach tabletów i smartfonów.

ALTERNATYWA DLA komercyjnych IPTV

Dokumenty w sieci – doc.google.com

Niezależnie od posiadanego urządzenia możemy pracować w dowolnym miejscu i zespołowo modyfikować dokumenty oraz arkusze. Google Docs oferuje edytor tekstu i arkusz kalkulacyjny, które pozwolą przygotować listę zakupów, rozliczyć domowy budżet oraz wykonać większość typowych prac biurowych. Jeśli korzystamy z przeglądarki Chrome, możliwa będzie edycja dokumentów bez połączenia z Siecią. Za możliwość pracy z Google Docs przyjdzie nam w pewnym sensie zapłacić – Google podgląda dokumenty.

ALTERNATYWA DLA Microsoft Office 365

Ruchome obrazy – Prezi.com

Problemem dla osób korzystających z PowerPointa jest ograniczenie dynamiki pokazu do jednego slajdu. Uatrakcyjnimy wykłady, korzystając z serwisu prezi.com – usługa oferuje 100 MB miejsca oraz ciekawe rozwiązania, np. dynamicznie poruszającą się po slajdzie wirtualną kamerę. W podglądzie slajdu widzimy całą scenę – krok po kroku definiujemy ruch kamery oraz powiększamy interesujące nas fragmenty. W wersji nieodpłatnej możemy utworzyć tylko dostępne publicznie prezentacje, opatrzone znakiem wodnym.

ALTERNATYWA DLA PowerPointa, Keynote’a

Przeczytaj, posłuchaj – legimi.com, wolnelektury.pl

Posiadacze czytników książek zazwyczaj kupują e-booki w zintegrowanym sklepie internetowym. Większość sklepów nie oferuje abonamentu umożliwiającego dostęp do całego księgozbioru, co zapewnia np. Amazon. W polskiej rzeczywistości musimy posiłkować się serwisami takimi jak Legimi.com, które dają dostęp do liczącej 2000 e-booków biblioteki od 9,90 zł miesięcznie. Uwaga, dzieła klasyków nieodpłatnie znajdziemy w serwisie wolnelektury.pl. Oprócz e-booków są tam wydania audio niektórych książek.

ALTERNATYWA DLA sklepów z e-bookami

Anonimowe szukanie – Startpage.com

Jeśli chcesz korzystać z wyszukiwania Google bez ujawniania swojego adresu IP oraz historii przeglądanych stron WWW, sięgnij po metawyszukiwarkę Startpage. Serwis bazuje na mechanizmie Ixquick, który umożliwia prezentowanie wyników z wyszukiwarki Google’a bez ujawniania danych użytkownika (w 2008 roku serwis uzyskał Europejski Certyfikat Prywatności). W opcjach zaawansowanych wyszukiwarki Startpage możemy również aktywować anonimowe wyszukiwanie obrazów i filmów.

ALTERNATYWA DLA wyszukiwarki Google’a

Radio z całego świata – Tunein.com

Spotify i Deezer to świetne serwisy umożliwiające słuchanie utworów z całego świata, jednak żeby skorzystać z ich usług na smartfonie, musimy opłacić abonament. Udostępnianie muzyki w postaci streamingu stało się alternatywą dla tych słuchaczy, którym nie zależy na konkretnych utworach czy albumach. Tunein Radio pozwala nam uzyskać dostęp do 70 tys. stacji radiowych z całego świata, program oferuje również budzik i wyłącznik czasowy. Wydając ok. 16 zł, kupimy edycję Pro, która umożliwia nagrywanie muzyki.

ALTERNATYWA DLA

Spotify, Deezer

Wyprzedaż garażowa i tańsze aukcje – gumtree.pl, świstak.pl, sprzedajemy.pl

Serwisy aukcyjne stały się idealnymi miejscami w Sieci dla osób prowadzących sprzedaż produktów przez Internet. Nawet jeśli Allegro jest najbardziej rozpoznawalnym serwisem, za pośrednictwem którego sprzedaje się zbędne graty, to prowizje wynoszące 6–7 proc. ostatecznej ceny oraz dodatkowe opłaty mogą skutecznie ostudzić zapał przygodnych sprzedawców. Gdzie więc najlepiej zamieścić ogłoszenie? W wygodnym serwisie oferującym możliwość publikowania bezpłatnych ogłoszeń – Gumtree. Nie zapłacimy za zamieszczenie informacji, nie musimy też dzielić się zyskiem z usługodawcą. Jedynie specjalne wyróżnienia ogłoszenia (np.: pilne, podświetlenie, publikacja na głównej stronie serwisu) wymagają wniesienia opłat. Jeśli poszukujemy alternatywnego serwisu aukcyjnego, nie tak przeładowanego produktami i ofertami, to niższe prowizje od sprzedaży, wynoszące 4 proc., pobiera Świstak.pl. Dla oszczędnych nada się Sprzedajemy.pl – ani za zamieszczenie ogłoszenia, ani za sprzedaż produktu w tym serwisie nic nie zapłacimy.

ALTERNATYWA DLA Allegro.pl

Aplikacje na Androida

Narzędzie do backupu – Carbon Backup

Koniec ze skomplikowanymi aplikacjami do tworzenia kopii bezpieczeństwa. W odróżnieniu od Titanium Backup, Carbon zabezpiecza pliki instalacyjne i dane aplikacji, nie mając uprawnień administratora. Kopie zapiszemy na karcie SD lub dysku online. Dodatkowo musimy pobrać ze strony www.clockworkmod.com/carbon plik do Windows, zainstalować aplikację Carbon Desktop oraz odpowiednie sterowniki do naszego urządzenia.

ALTERNATYWA DLA

Titanium Backup (root)

Nawigacja bez sieci – MapFactor Navigator

Chociaż Google umożliwia pobieranie fragmentów map, to nawigowanie w Mapach Google wymaga połączenia z Internetem. Podróże z Mapami Google mogą słono kosztować, szczególnie podczas zagranicznych wycieczek. MapFactor Navigator zapisuje komplet potrzebnych map przed podróżą w pamięci telefonu. Mapy pochodzące z OpenStreetMap są dostępne bez opłat, natomiast za mapy TomToma musimy już zapłacić.

ALTERNATYWA DLA Navigon, TomTom

Elastyczny antyvirus – Avast Mobile Security

Nie ma wprawdzie instalujących się bez naszej wiedzy wirusów i aplikacji pobierających złośliwy kod przeznaczonych do Androida, jednak instalacja pakietu ochronnego na smartfonie ma sens. avast! ostrzega przed szkodnikami i stronami phishingowymi oraz oferuje dopracowane mechanizmy ochrony przed kradzieżą. Jeśli mamy dostęp do telefonu z prawami administratora, możemy uruchomić wbudowaną w aplikację zaporę.

ALTERNATYWA DLA

F-Secure Mobile Security

Przenośny edytor zdjęć – Snapseed

Jedna z najlepszych bezpłatnych aplikacji do edycji obrazu, oferuje intuicyjny interfejs (z podpowiedziami) oraz duży wybór opcji i filtrów. Za pomocą gestów w pionie i poziomie, przesuwając palce po ekranie tabletu lub smartfonu możemy modyfikować takie parametry zdjęć jak jasność, kontrast i nasycenie barw. Regulujemy w ten sposób nasycenie efektów. Radość sprawi także filtr Grunge, który poprawia stylistykę zdjęć.

ALTERNATYWA DLA Photoshop Express, Pixlr

Automatyczne zadania- Llama Location Profiles

Smartfony same w sobie nie są zbyt elastyczne. Możemy oczywiście sami włączać i wyłączać WLAN, aktywować tryb samolotowy albo wyciszać dzwonek telefonu, jednak bez wsparcia dodatkowegooprogramowania smartfon nie potrafi dostosować swoich ustawień do miejsca, w którym się znajdujemy, oraz pory dnia. Właśnie dlatego wiele telefonów ma włączony moduł WLAN w drodze do domu (mimo że zużywa on energię) albo drażni nas w nocy dźwiękami powiadomień.

Narzędzia do automatyzacji parametrów pracy sterują modułami smartfonu, pozwalając wydłużyć działania pracy na baterii i unikać zrywania się z łóżka w środku nocy z powodu komentarza na Facebooku. Poza odpłatną aplikacją Tasker oraz Smartactions (do smartfonów Motoroli) na tle innych rozwiązań wyróżnia się darmowe narzędzie Llama – Location Profiles. Łączy ono bogaty wybór opcji konfiguracyjnych z komfortową obsługą. Program rozpoznaje miejsce na podstawie stacji bazowych BTS, w których zasięgu znajduje się nasz telefon. Konfiguracja aplikacji sprowadza się do wskazania lokalizacji określanych jako Dom i Praca. Następnie przystępujemy do definiowania reguł określających zmieniane parametry pracy i opcje smartfonu w zależności od miejsca, w którym przebywamy. Możemy wybierać liczne warunki i wydarzenia. Jeśli tylko mamy takie życzenie, Llama uruchomi w odpowiednim momencie odtwarzacz muzyczny albo wyłączy w domu pytanie o PIN.

ALTERNATYWA DLA Tasker, Smartactions

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.