Hemlis: komunikator, którego nie da się zinwigilować

Peter Sunde rozpoczął pracę nad aplikacją, która zapewnia użytkownikom maksymalną poufność przekazywanych informacji. Sam deklaruje, że będzie to miejsce, "where no one can spy on you, not even us".

To się nazywa wybrać dobry moment. Stany Zjednoczone i cały świat do tej pory nie mogą otrząsnąć się z szoku po ujawnieniu przez Edwarda Snowdena skali dostępu służb specjalnych do informacji dotyczących – co tu dużo mówić – każdego z nas.

Na dodatek Peter Sunde, czyli jeden z założycieli portalu wymiany plików Pirate Bay, dobrze nadaje się do roli osoby promującej sekretny komunikator. Program Hemlis (po szwedzku to słowo oznacza „tajemnicę”), powstaje w Malmoe (Szwecja), a oprócz Sunde’go pracują nad nim jeszcze dwaj miejscowi specjaliści z branży IT. Ma szyfrować zarówno wiadomości tekstowe, jak i połączenia głosowe!

Całe przedsięwzięcie promowane jest na stronie www.helm.is. Sunde ogłosił, że aby opracować program, potrzebuje 100 000 dolarów. I co? Jak zareagowali Internauci? W chwili pisania tego newsa od momentu ogłoszenia minął 1 dzień i 22 godziny, a kwota, którą zebrano, wynosi już niemal 120 000 dolarów!

Ale to jeszcze nic. Prawdziwy szok giganci przemysłu internetowego przeżyją zapewne wtedy, gdy Helmis będzie gotowy do ściągnięcia i wykorzystywania. Będzie się cieszył niejakim powodzeniem, nie sądzicie?

0
Źródło: heml.is
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.