Hemlis: komunikator, którego nie da się zinwigilować

A tworzy go nie byle kto, tylko współzałożyciel Pirate Bay!

To się nazywa wybrać dobry moment. Stany Zjednoczone i cały świat do tej pory nie mogą otrząsnąć się z szoku po ujawnieniu przez Edwarda Snowdena skali dostępu służb specjalnych do informacji dotyczących – co tu dużo mówić – każdego z nas.

Na dodatek Peter Sunde, czyli jeden z założycieli portalu wymiany plików Pirate Bay, dobrze nadaje się do roli osoby promującej sekretny komunikator. Program Hemlis (po szwedzku to słowo oznacza „tajemnicę”), powstaje w Malmoe (Szwecja), a oprócz Sunde’go pracują nad nim jeszcze dwaj miejscowi specjaliści z branży IT. Ma szyfrować zarówno wiadomości tekstowe, jak i połączenia głosowe!

Całe przedsięwzięcie promowane jest na stronie www.helm.is. Sunde ogłosił, że aby opracować program, potrzebuje 100 000 dolarów. I co? Jak zareagowali Internauci? W chwili pisania tego newsa od momentu ogłoszenia minął 1 dzień i 22 godziny, a kwota, którą zebrano, wynosi już niemal 120 000 dolarów!

Ale to jeszcze nic. Prawdziwy szok giganci przemysłu internetowego przeżyją zapewne wtedy, gdy Helmis będzie gotowy do ściągnięcia i wykorzystywania. Będzie się cieszył niejakim powodzeniem, nie sądzicie?