Minirecenzja: Synology DS213air – NAS z interfejsem WLAN

Serwer NAS to świetne miejsce do przechowywania zbiorów danych zarówno w firmie jak i w domu. Interfejs WLAN w serwerze umożliwia bezprzewodowe połączenie z siecią, może też działać jako ruter.

O tym jak dobrze sprawują się serwery NAS marki Synology, zarówno w środowisku firmowym jak i w domu, nie trzeba nikogo przekonywać. Na naszych łamach już nie raz pojawiały się ich testy i recenzje. Tym bardziej cieszy fakt, że ten popularny producent zdecydował się na kolejny krok jeśli idzie o wyposażenie swoich urządzeń.

Prócz wszystkiego co znamy z poprzednich edycji DiskStation, model DS213air został wyposażony w interfejs sieci bezprzewodowej. Może on działać w trzech konfiguracjach – jako ruter bezprzewodowy, punkt dostępowy lub klient Wi-Fi. W pierwszym przypadku jest on podłączony bezpośrednio do łącza ISP i udostępnia Internet komputerom lokalnym przez interfejs bezprzewodowy. Punkt dostępowy rozszerza możliwości już istniejącej sieci kablowej – serwer podłączamy do rutera i podobnie jak poprzednio, bezprzewodowo udostępniamy Sieć. Tryb klienta przyda się tam, gdzie ciężko doprowadzić kabel. Pozwala on ustawić NAS-a w dowolnym miejscu i poprzez Wi-Fi podłączyć do sieci lokalnej. Należy jednak pamiętać, że prędkości transferów będą zdecydowanie niższe niż po kablu. Model DS213air to niejako rozwinięcie serii „j” kierowanej do użytkowników domowych.

Szybkości transferów po kablu są przyzwoite, porównywalne z innymi serwerami przeznaczonymi dla użytkowników domowych. Ponad 90 MB/s podczas odczytu oraz niemal 60 MB/s przy zapisie to wyniki pozwalające na komfortową pracę nawet kilku użytkowników. Pomiary dokonywane były na dwóch dyskach połączonych w RAID 1.

Synology DS213air

Wbudowany dysk

nie

Maksymalna pojemność HDD

2x 4 TB

Możliwa konfiguracja dysku

SHR, JBOD, RAID 0, RAID 1

Złącza sieciowe LAN

1x RJ45 10/100/1000 Ethernet,
1x 802.11n

Złącza USB 3.0/USB 2.0/E-SATA

2/0/0

Upload/Download przez SMB (kabel)

58,12/93,36 MB/s

Upload/Download przez FTP (kabel)

21,12/60,41 MB/s

Serwer SMB/FTP/WEB/poczty/druku/UPnP

tak/tak/tak/tak/tak/tak

Wymiary (wys. × szer. × gł.)

165 × 100 × 226 mm

Info

www.synology.com

Cena

1150 zł (bez dysków)

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.