Nowy SSD od Samsunga: do 1,6 TB i do 3000 MB/s

Jeszcze w tym tygodniu Samsung zaprezentował pierwszy SSD o pojemności 1 TB, a teraz dowiadujemy się o nowych, jeszcze bardziej imponujących dyskach z serii XS175.

Nowy model dysku twardego SSD wyróżnia się przede wszystkim gigantyczną pojemnością – 1,6 TB. Jednak do komunikacji z komputerem nie wykorzystano standardu Serial ATA, bowiem jego najszybsza wersja oferuje „tylko” 6 Gb/s. XS1715 korzysta z NVMe (Non-Volatile Memory Express), co oznacza że do przesyłu danych używany jest interfejs PCI Express.

Interfejs Serial ATA został zaprezentowany w 2003 roku i był tworzony z myślą o pamięciach magnetycznych z wirującymi talerzami. Oferuje m.in. technologię NCQ (Native Command Queuing) przyspieszającą odczyt i zapis danych, która nie ma nic do roboty w przypadku dysków SSD.

NVMe oferuje dużo większe możliwości kolejkowania zapytań, dzięki czemu XS1715 może odczytywać dane z szybkością… 3000 MB/s (to mniej więcej 10x tyle, co wydajny dysk SSD z Serial ATA). Równie imponująca jest liczba operacji na sekundę oscylująca w zakresie 740 000 IOPS. Urządzenie ma być dostępne także w pojemnościach 800 oraz 400 GB. Data premiery i cena jeszcze nie są znane.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.