OpenOffice 4.0: Nowy pasek boczny i dużo poprawek

Historia OpenOffice zaczyna się w 2000 roku, kiedy to Sun upublicznia kod źródłowy swojego pakietu StarOffice.

Pierwsza wersja OpenOffice pojawia się niecałe 2 lata później i przez długi czas OO uznawany jest jako jedyna rozsądna alternatywa dla płatnego Microsoft Office. Sytuacja komplikuje się nieco w 2010 roku, kiedy Oracle przejmuje Sun Microsystem i powstaje nowy fork (gałąź) pakietu – LibreOffice,

także darmowy. Przyszłość OpenOffice staje pod znakiem zapytania, aż do roku 2011 kiedy pakiet zostaje przejęty przez fundację Apache.

Dziś, kiedy już LibreOffice wyrobił swoją markę, pojawia się nowa wersja OpenOffice oznaczona numerem 4.0, w dalszym ciągu rozwijana przez Apache. Z nowości warto wymienić nowy pasek boczny, który trafił do większości aplikacji pakietu. Zmieniła się także paleta kolorów, dodano nowe gradienty, poprawiono podgląd wydruku, poprawiono kompatybilność z Microsoft Office, dodano nowe tematy graficzne, a nawet poprawiono działanie kopiuj/wklej.

Zmian jest mnóstwo, a o wszystkich przeczytacie w

oficjalnym komunikacie Apache. Najnowszą wersję pakietu można pobrać

ze strony openoffice.org. Niestety na tą chwilę pakiet nie jest dostępny po polsku.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.