Oto najbardziej efektywny energetycznie superkomputer świata

Tym razem opublikowana została lista Green500.

Pierwsze miejsce zajmuje system „Eurora” zainstalowany w CINECA, największym włoskim centrum superkomputerowym, znajdującym się w Casalecchio di Reno. Superkomputer jest wyposażony w akceleratory graficzne oparte na architekturze Kepler. Eurora osiąga wydajność 3210 MFlops na wat, a tym samym, jak przekonuje Nvidia, jest wydajniejsza energetycznie 2,6 raza względem najlepszego komputera korzystającego z samych procesorów centralnych Intel (pracującego w Météo-France). „Eurora” znacznie prześciga też najwydajniejszy superkomputer oparty na akceleratorach Intel Xeon Phi, czyli „Beacon”, który jest zainstalowany w Narodowym Instytucie Nauk Obliczeniowych przy Uniwersytecie Tennessee.

Drugie miejsce w opublikowanym właśnie rankingu Green500, zajmuje superkomputer „Aurora Tigon”, działający w zakładach Selex ES we włoskim Chieti.

Oba liderujące superkomputery złożone są z zaawansowanych wysokowydajnych serwerów „Aurora” firmy Eurotech, wyposażonych w akceleratory graficzne Tesla K20.

Publikowana dwa razy do roku lista Green500, jest rankingiem najwydajniejszych energetycznie superkomputerów na świecie, tj. takich, które osiągają największą wydajność względem zużycia energii. Pełną listę Green500 z czerwca 2013 roku można znaleźć na stronie: http://green500.org/.