Pierwszy rodzinny samochód na… energię słoneczną

Zespół studentów z Netherlands Eindoven University of Technology stworzył pierwszy, czteroosobowy samochód napędzany energią słoneczną. Zanim trafi do masowej produkcji mnie sporo czasu, jednak ekipa stara się, by jak najszybciej został dopuszczony do ulicznego ruchu.

Czyżby sen o darmowych środkach transportu miał się wkrótce ziścić? Chociaż samochody napędzane energią słoneczną istnieją od dziesięcioleci, technologia ich zasilania do tej pory nie była na tyle rozwinięta, by zostać efektywnie wykorzystana w przypadku pojazdów rodzinnych. Dopiero teraz zarówno w kwestii baterii jak i samych paneli słonecznych okazało się, że produkcja takiego pojazdu jak holenderska Stella stała się możliwa.

Dach czteroosobowego samochodu w całości pokryty jest panelami słonecznymi (6m2), a przednia szyba jest bardzo wygięta, by konstrukcja była tak aerodynamiczna jak tylko jest to możliwe. Stella może podróżować ponad 300 mil (ok. 480 km) na jednym naładowaniu, a bagażnik pomieści spokojnie cztery walizki. Samochód niedługo weźmie udział w 1800-milowym, australijskim wyścigu World Solar Challenge.

„Jeśli spojrzymy na dzisiejsze auta, większość samochodów jak na ironię stoi większość dnia. — mówi Cobbenhagen, techniczny manager projektu. –

Ludzie idą do pracy, a samochód jest zaparkowany na zewnątrz. W tym czasie dzięki panelom słonecznym mógłby on zatem zostać naładowany. I nawet jeśli trwałoby to tylko krótką chwilę, w trakcie jazdy słońce dalej świeciłoby w dach, dzięki czemu baterie byłyby ciągle doładowywane.

0
Źródło: PRI.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.