Minirecenzja: Zestaw AVM FRITZ!Powerline 500E

Tam gdzie nie da się zastosować połączenia bezprzewodowego ani standardowych kabli sieciowych, tam z pomocą przychodzi PLC.
Zestaw AVM FRITZ!Powerline 500E

Zestaw AVM FRITZ!Powerline 500E

Mimo niewątpliwych zalet i dostępności sieci bezprzewodowych, zdarza się, że ich zastosowanie nie jest możliwe. Bez względu na fakt czym jest to wymuszone, konstrukcją ścian czy też zbyt dużą gęstością otaczających sieci – rozwiązaniem może się okazać technologia PLC (Power Line Communication). W jej przypadku informacje przesyłane są poprzez sieć energetyczną. Aby było to możliwe konieczne jest skorzystanie z odpowiednich adapterów.

Zestaw AVM FRITZ!Powerline 500E Set składa się z dwóch takich urządzeń. Każde z nich wyposażone jest w gigabitowy port Ethernet. Jedno z urządzeń podłączamy kablem sieciowym do rutera, drugie łączymy np. z komputerem. Nie potrzebna jest żadna konfiguracja, urządzenia wyjęte z opakowania są ze sobą fabryczne sparowane. Jeśli zechcemy dołączyć do sieci kolejny adapter PLC, wystarczy na jednym z już podłączonych wcisnąć przycisk parowania. Urządzenia wymienią się wówczas informacjami o szyfrowaniu. Komunikacja jest bowiem zabezpieczona 128-bitowym kluczem AES.

Szybkości przesyłania danych zależą od wielu czynników, m.in. jakości kabli w instalacji elektrycznej, ilości i rodzaju podłączonych do niej odbiorników energii czy choćby długości kabli. Transfer danych przez PLC znacznie utrudniają listwy z filtrami przeciwprzepięciowymi. Adaptery PLC należy zatem podłączać bezpośrednio do gniazdek elektrycznych. Szybkości przesyłania nie są oszałamiające, ale pozwalają na komfortowe korzystanie z Sieci. W teście uzyskaliśmy szybkości przesyłania rzędu 25 MB/s (200 Mb/s) na jednym obwodzie elektrycznym i ok. 12 MB/s (96 Mb/s) przy wielu włączonych odbiornikach elektrycznych. Wyniki te można z powodzeniem porównywać do tych osiąganych podczas przesyłania przez Wi-Fi. W wielu przypadkach PLC może zatem stanowić realną alternatywę dla sieci bezprzewodowej.

AVM FRITZ!Powerline 500E

Zgodność z IEEE P1901

tak

Szyfrowanie

128-bitowy klucz AES

Maksymalna szybkość połączenia

500 Mb/s

Interfejs kablowy

1x 1000 Mb/s Ethernet

Wymiary (wys. × szer. × gr.)

92 × 61 × 72 mm

Masa

170 g (sztuka)

Info

www.fritzbox.eu/pl

Cena

350 zł

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.