Wirus atakuje Pinteresta

Wraz ze wzrostem popularności serwisu Pinterest zwiększyła się też liczba złośliwego oprogramowania krążącego po wirtualnej tablicy.

Pinterest już na stałe wpisał się w krajobraz serwisów społecznościowych. Uruchomiony w maju 2010 roku, już pod koniec 2012 roku cieszył się liczbą ponad 25 milionów zarejestrowanych użytkowników. Jednak rosnąca popularność serwisu przełożyła się także na wzrost liczby złośliwego oprogramowania atakującego użytkowników Pinteresta. Specjaliści z firmy F-Secure przestrzegają przed trojanem o nazwie Bogus, działającym na tej platformie. Wirus, który można porównać do złodzieja kieszonkowego, wykrada loginy oraz hasła zapisane w danych przeglądarek oraz przesyła je na zdalne serwery, kontrolowane przez cyberprzestępców.

Złośliwe oprogramowanie podszywa się pod specjalną wtyczkę do przeglądarki internetowej o nazwie Pinterest Tool, która rzekomo usprawnia działanie serwisu oraz umożliwia dostęp do nowych funkcji, takich jak choćby możliwość „przepinania” zdjęć z dowolnej strony www bezpośrednio na tablicę. Bogus pojawia się na tablicy głównej w formie „pinu”, a klikniecie na niego skutkuje wyświetleniem się komunikatu o konieczności instalacji Pinterest Tool.

Dotychczas zidentyfikowano ponad 20 profili na Pintereście, za których pośrednictwem Bogus rozprzestrzenia się wśród użytkowników tego serwisu. Jeśli złośliwa wtyczka została już zainstalowana, można ją w bardzo prosty i skuteczny sposób usunąć. Wystarczy jedynie przejść w ustawieniach przeglądarki do narzędzi oraz odnaleźć w zakładce „rozszerzenia” wtyczkę Pinterest Tool i ją odinstalować.

0
Źródło: F-Secure
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.