Zmowa cenowa Apple: jest pozew

Zarzuty są poważne. W 2012 Apple miało wejść w porozumienie z pięcioma wydawcami: Macmillan, Penguin, Simon & Schuster, Hachette i HarperCollins, dzięki któremu ceny wirtualnych książek wzrosły z 9,99% do 12,99$-14,99$

Apple to jedyna oskarżona firma, która twierdzi, że jest niewinna i z domniemaną zmową nie miała nic wspólnego:

„Apple nie brał udziału w zmowie cenowej. Kiedy w 2010 roku uruchomiliśmy iBookstore, daliśmy klientom większy wybór, wpływając jednocześnie na wzrost tak bardzo potrzebnej na rynku innowacyjności i konkurencji, a także ukróciliśmy monopol Amazona w przemyśle wydawniczym. Nie zrobiliśmy niczego złego” – mówi rzecznik prasowy Apple.

5 oskarżonych firm wydawniczych, zamiast walki w sądzie wolało pójść na ugody i zapłaciło w sumie 166 milionów dolarów w ramach zadośćuczynienia. Szanse na to, że Apple zostanie zwolnione od zarzutów są na dzień dzisiejszy niewielkie.

„Apple zdecydował się połączyć siły z pozwanymi wydawcami i podnieść ceny książek elektronicznych. Co więcej, wyposażył ich w odpowiednie ku temu środki. Bez nadrzędnej roli Apple zmowa nie odniosłaby skutków, które widzimy teraz” – powiedziała sędzia Denise Cote.

Co więcej, sąd federalny planuje kolejny proces w celu ustalenia wysokości odszkodowań, które Apple, jeśli przegra, będzie musiało zapłacić. A patrząc na rynkowe zmiany, spowodowane przez rzeczoną zmowę, kondycja Apple’a może mocno podupaść.

0
Źródło: Reuters
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.