Moto X: Koszt produkcji w USA jest 5x wyższy niż w Chinach

To wyjaśnia dlaczego nowa Motorola w abonamencie kosztuje tyle samo co Galaxy S4, czy HTC One.

Jeżeli zastanawialiście się jak to jest, że telefon wyposażony w procesor 2-rdzeniowy i ekran 720p (a to nie są topowe parametry) kosztuje 199 dolarów w abonamencie, chyba mamy odpowiedź. Warto wspomnieć, że u amerykańskich operatorów za takie same pieniądze można nabyć również Samsunga Galaxy S4, czy HTC One o znacznie mocniejszej konfiguracji sprzętowej.

Redaktorzy

The Atlantic

donoszą, że osoby zatrudnione w firmie Flextronics (odpowiedzialnej za produkcję Moto X) dostają minimum 9 dolarów za godzinę pracy. Nie jest to może imponująco dużo jak na warunki pracy w USA, ale koszt opłacenia pracownika w Chinach jest ponad 5x niższy. Tamtejsi składacze telefonów dostają ok 1,7 dolara za godzinę.

Tymczasem Google twierdzi, że w przypadku Moto X postawiono na jakość wykonania, a nie na ogólną dostępność telefonu, czy możliwie najniższą cenę. Producent przypomina, że Moto X jest dostępny w ponad 500 różnych konfiguracjach. Użytkownik może samodzielnie wybrać kolor frontu, panel tylny oraz kolory akcentów. Wg Google właśnie to jest główny powód, dla którego nowa Motorola jest produkowana na terenie USA. W przeciwnym wypadku nie byłoby możliwe zrealizowanie zamówienia na telefon zaprojektowany przez klienta w ciągu kilku dni roboczych.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News