Nadajnik i odbiornik wszystkich systemów radiowych świata

Wyobraź sobie, że możesz odebrać lub przesłać każdy radiowy sygnał z zakresu 30 - 6000 MHz za pomocą tylko jednego urządzenia, zasilanego przez USB.

Właściwie nie musisz zdawać się na swoją wyobraźnię, bowiem powstaje HackRF – urządzenie, które wspiera każdy system radiowy na świecie. Ten open-source’owy projekt, założony przez Michaela Ossmanna, czeka na wasze wsparcie na portalu Kickstarter, choć już dawno uzbierał odpowiednią ilość pieniędzy. Projekt miał uzyskać 80 tysięcy dolarów, ale internauci okazali się w tym przypadku niezwykle hojni i uzbierali już ponad 300 tysięcy dolarów.

HackRF to próba zbudowania radia programowalnego (SDR – Software Defined Radio), czyli systemu radiowej komunikacji, w którym to specjalnie napisany program komputerowy kontroluje poszczególne elementy elektroniczne układu, jak modulatory czy detektory. Urządzenie ma zajmować się cyfrowym przetwarzaniem sygnałów w podobny sposób, w jaki działa karta dźwiękowa. Poprzez odpowiednie oprogramowanie, w urządzeniu zaimplementować można właściwie każdą bezprzewodową technologię – Bluetooth, 3G, 4G, radio FM czy WiFi.

Urządzenie pracuje w częstotliwościach od 30 MHz do 6 GHz. Może odbierać i przesyłać sygnały, a nawet wykonywać obie te czynności jednocześnie w trybie półdupleksu (z obniżonym transferem). W pełnym dupleksie można jednak operować przy wykorzystaniu dwóch urządzeń HackRF.

Cena detaliczna HackRF ma wynieść 300 dolarów.

0
Źródło: Kickstarter
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.