Nielegalne oprogramowanie za ponad milion złotych

Zarabiali, projektując w nielegalnym oprogramowaniu.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach przeprowadzili kontrolę w dwóch kieleckich mieszkaniach. Według uzyskanych przez mundurowych informacji, użytkowano tam komputery z nielegalnym oprogramowaniem. Trzech właścicieli wykorzystując specjalistyczne „pirackie” oprogramowanie dorabiało, oferując usługi projektowe.

W wyniku podjętych działań operacyjnych w dwóch mieszkaniach w Kielcach wykryto nielegalne oprogramowanie. W dwóch komputerach znalezionych w pierwszym mieszkaniu, wynajmowanym przez 26 i 28-latka było zainstalowanych 10 programów, m.in. biurowych i graficznych, o łącznej wartości przekraczającej kilkaset tysięcy złotych. Najdroższym z nich okazał się program wykorzystywany do projektowania samolotów lub samochodów, którego koszt w zależności od zakresu licencji może wynieść nawet milion złotych.

W drugim mieszkaniu, wynajmowanym przez 28-latka, policjanci zabezpieczyli komputer oraz kilkadziesiąt płyt CD z nielegalnym oprogramowaniem około łącznej wartości ok. 80 tys. złotych.

Za kradzież oprogramowania może grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności. Czego jeszcze nie wolno w Sieci?

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News