Rekordowe odszkodowania za piractwo w Polsce

W pierwszym półroczu 2013 r. BSA przeprowadziło w Polsce o 69% więcej działań prawnych wobec firm używających nielegalnego oprogramowania niż w pierwszym półroczu 2012 r. W ich wyniku polskie firmy zapłaciły łącznie ponad 1 mln złotych.

Od początku roku BSA otrzymało w rejonie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) 1 288 zawiadomień o przypadkach korzystania z nielegalnego oprogramowania i przeprowadziło 619 działań prawnych, w wyniku których firmy z tego regionu poniosły łącznie koszt niemal 6 mln dolarów. W Polsce BSA otrzymało 398 zgłoszeń o przypadkach korzystania z nielegalnego oprogramowania. Podjęto 27 działań prawnych, wskutek których zawarto 25 ugód na łączną kwotę ponad 1 mln złotych.

To oznacza, że ta antypiracka organizacja przeprowadziła w pierwszym półroczu 2013 roku o 69% więcej działań prawnych, niż w tym samym okresie zeszłego roku. Wartość ugód jest natomiast aż o 109% wyższa.

Najwyższe odszkodowanie w 2013 roku wyniosło ponad 382 tys. złotych – to blisko 80% więcej, niż w pierwszym półroczu 2012 roku.W całym minionym roku najwyższe odszkodowanie opiewało na kwotę 225 tysięcy złotych.

Właścicielom firm, które korzystają z nielegalnego oprogramowania do prowadzenia działalności gospodarczej, grozi nawet 5 lat pozbawienia wolności. Nie dziwi więc liczba i wysokość zawieranych ugód.

0
Źródło: BSA
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.