Test Colorovo CityTab Vision 7

Colorovo CityTab Vision 7 to pretendent do miana "tabletu w sam raz", oferującego większość tego, czego potrzeba i robiąc to dobrze, ale nie zapominając o kontroli kosztów. Sprawdziliśmy, jak mu to wychodzi.

Tablet Colorovo CityTab Vision 7

Tablet Colorovo CityTab Vision 7

Colorovo działa na rynku tabletów od bardzo niedawna, ale decydując się na podbijanie go „od dołu”, od strony najtańszych rozwiązań, bardzo szybko zdobyło potrzebne doświadczenie, którego wynikiem jest CityTab Vision.

CityTab Vision to właśnie pretendent do miana „tabletu w sam raz”, oferującego większość tego, czego potrzeba i robiąc to dobrze, ale nie zapominając o kontroli kosztów. Sprawdziliśmy, jak mu to wychodzi.

CityTab Vision został wyposażony w procesor Rockchip 3066 z rdzeniem Cortex A9 taktowany zegarem 1,5 GHz, chip graficzny to Mali 400 a całość została uzupełniona pamięcią operacyjną w ilości 1 GB. Te parametry determinują możliwości wydajnościowe „colorovego” tabletu: wyniki benchmarków są następujące:

Quadrant: 2421 pkt

AnTuTu: 8199 pkt

W codziennym użytkowaniu można zauważyć, że Vision jest w stanie płynnie wyświetlać interfejs systemu przez większą część czasu, zacinając się co jakiś czas podczas przechodzenia między zadaniami albo uruchamiania aplikacji. Również jeżeli uruchomimy kilka poważniejszych programów działających w tle, a także ustawimy aktywność większej liczby widgetów, płynność działania tabletu wyraźnie spadnie. Raz uruchomione aplikacje działają płynnie – nie stwierdziliśmy problemów np. z odtwarzaniem filmów, nawet w rozdzielczości Full HD (osiągalna na zewnętrznym ekranie, przez złącze HDMI)

Wydajności wystarcza Vision w sam raz na to, żeby dobrze działały wszystkie gry, z których korzysta większość użytkowników tabletów – Angry Birds czy Cut Out The Rope nie sprawiają żadnych problemów. Z drugiej strony, wymagające wyższej wydajności gry FPS czy wykorzystujące intensywnie grafikę 3D strategie wyraźnie się zacinają, momentami niemal uniemożliwiając granie. Tu znów możemy wrócić do kwestii równowagi pomiędzy ceną a możliwościami: tak jak w przypadku komputerów, większość użytkowników nie potrzebuje wydajności wymaganej przez topowe gry, więc płacenie za nią byłoby dla nich czystą stratą, podczas gdy gracze są gotowi wydać więcej na urządzenia spełniające ich wymagania.

Dobre wrażenie robi ekran Vision. Mierząca 7″ po przekątnej matryca została wykonana w technologii IPS i oferuje dobre odwzorowanie kolorów i satysfakcjonujące kąty widzenia. Nasycenie i intensywność kolorów także nie pozostawiają wiele do życzenia, przynajmniej póki oglądamy ekran we w miarę ciemnym otoczeniu – jeśli dookoła jest bardzo jasno (np. w pomieszczeniu w słoneczny letni dzień), okazuje się, że podświetlenie ekranu jest za słabe, żeby podtrzymać to wrażenie. Wtedy kolory siłą rzeczy stają się, przez kontrast z otoczeniem, przyciemnione i zgaszone.

Cieszy zastosowanie matrycy o rozdzielczości 1280×800 pikseli, skutkujące uzyskaniem wysokiej gęstości pikseli. To kluczowe, bo małe, niedrogie tablety służą głównie do przeglądania stron WWW, śledzenia wiadomości RSS oraz czytania książek. W tych zastosowaniach najważniejsza jest jakość wyświetlanego tekstu, która z kolei wynika bezpośrednio z gęstości pikseli, a więc ostrości obrazu wyświetlanego na ekranie.

W przypadku niedrogich urządzeń częstym problemem bywa jakość obudowy. W przypadku tabletu Colorovo można zauważyć podjęte starania, żeby użytkownicy byli zadowoleni z produktu – jakość materiałów jest wysoka, a montaż całkiem niezły. Oczywiście, nie należy spodziewać się cudów: jeśli będziemy tablet wyginać czy ściskać może pojawić się lekkie skrzypienie lub trzaski. Całość jednak dobrze leży w rękach i nie wzbudza obaw podczas użytkowania.

Zaskakuje niska waga tabletu – zaledwie 252 g. To też bardzo istotna cecha małych tabletów, które z założenia mają być idealnymi towarzyszami podróży. Tu też można zauważyć rozsądną optymalizację: Vision nie ma tylnego aparatu fotograficznego, a jedynie kamerę do wideopołączeń. Naszym zdaniem to dobry ruch. Robienie zdjęć tabletem ani nie jest wygodne, ani nie przynosi szczególnie dobrych rezultatów, więc jest to kolejna funkcja, której pozbycie się przynosi większości użytkowników same zyski.

Niestety nie można tego powiedzieć o braku interfejsu Bluetooth – jest on w tej chwili bardzo popularnym sposobem na łączenie tabletów i smartfonów z głośnikami czy słuchawkami.

Czas pracy na baterii jest adekwatny do wagi tabletu, pozwalając na spokojne przeglądanie Internetu czy czytanie książki przez większą część dnia, ale na pewno nie zachęcający do wybierania się w podróż bez ładowarki. W teście polegającym na odtwarzaniu zapętlonego materiału wideo przy maksymalnej jasności ekranu udało się uzyskać czas 4:35 min.

Podsumowanie:

Przy cenie nie przekraczającej 499 zł tablet Colorovo Vision 7 można spokojnie opisać jako urządzenie dobre i tanie, w przemyślany sposób rezygnujące z funkcji i cech, których większość użytkowników nie potrzebuje. Dzięki ostremu wyświetlaczowi oraz małej wadze sprawdzi się w roli kieszonkowego tabletu do przeglądania stron WWW i czytania, nie należy jednak liczyć na komfort podczas grania w wymagające gry, a maksymalny poziom jasności ekranu może być zbyt słaby w bardzo jasnym otoczeniu.