8 ukrytych funkcji Windows Phone 8

Windows Phone w niczym nie przypomina systemu Windows Mobile. Stary, mobilny system Microsoftu był potężnym narzędziem, ale bardzo skomplikowanym w obsłudze. W Windows Phone rządzi prostota. Ma być jak najłatwiej, jak najprzyjemniej i jak najpraktyczniej. To absolutne przeciwieństwo Windows Mobile. System jest wręcz tak prosty w obsłudze, że łatwo zapomnieć o jego zaawansowanej konfiguracji i możliwościach. Prezentujemy kilka, naszym zdaniem, najciekawszych.
8 ukrytych funkcji Windows Phone 8

1. Kącik dziecięcy

“Tato, tato, daj smartfona, chcę pograć w Engry Berdz”. Wiele z nas słyszy to codziennie i zazwyczaj nie ma nic przeciwko temu, by dać swojej pociesze telefon do zabawy. Niestety, mało kto z nas zdaje sobie sprawę, jak katastrofalne w skutkach może być przekazanie telefonu dziecku. Dzieci są bowiem ciekawskie, lubią odkrywać nowe rzeczy. A że przy okazji, niechcący, usuną całą naszą służbową korespondencję? Oj tam, oj tam.

Na szczęście Microsoft wymyślił bardzo ciekawe rozwiązanie, które nas od tego uchroni. Kącik dziecięcy znajdziemy w ustawieniach telefonu. W nim możemy zdefiniować gry, aplikacje czy inne treści na telefonie, które mają być dostępne tylko dla dziecka.

W efekcie po wręczeniu smartfonu dziecku, ma ono dostęp wyłącznie do wskazanych przez nas elementów. By “dobrać się” do reszty elementów na naszym smartfonie, będzie musiało podać hasło. A te znamy już tylko my.

2. Retusz zdjęć

Wiele smartfonów z Windows Phone wyposażonych jest w świetne aparaty. Dzięki temu możemy dzielić się miłymi chwilami z najbliższymi. Ale nawet najlepszy aparat nie pomoże, jeżeli coś nam nie wyszło podczas wykonywania zdjęcia. Możemy pobrać jakąś skomplikowaną aplikację do obróbki zdjęć, lub dokonać jej na komputerze, lub… skorzystać z wbudowanego w system prostego narzędzia.

Wystarczy podczas oglądania fotografii rozwinąć dolne menu a następnie wybrać funkcję edycji. Pozwala ona na obracanie zdjęcia, wykadrowanie go, a także na automatyczny retusz kontrastu i kolorów. Z całą pewnością owo narzędzie nie wystarczy do profesjonalnej obróbki, ale by je poprawić na rzecz MMS-a czy Facebooka nadaje się doskonale.

3. Jedna skrzynka pocztowa

Poczta służbowa, poczta na Gmailu, poczta na Outlooku, poczta na (…): w dzisiejszych czasach wielu z nas korzysta z większej ilości usług pocztowych niż jedna. Każda skrzynka pocztowa jest dodawana przez system jako osobna aplikacja. A co jeśli chcemy mieć całą pocztę w jednym miejscu, dostępną na pojedynczym kafelku?

Na szczęście jest taka możliwość. Wystarczy wejść w dowolną skrzynkę pocztową a następnie rozwinąć dolne menu. Wśród dostępnych opcji pojawi się funkcja łączenia skrzynek pocztowych. Wystarczy wybrać które skrzynki mają być scalone i gotowe. Rzecz jasna, dalej będziemy mogli decydować z którego konta nadajemy danego maila.

4. Wykonywanie zrzutów ekranu

Bywają sytuacje, że potrzebujemy zachować zrzut ekranowy z systemu, do przeróżnych celów. Jak go wykonać? Nie ma przecież żadnej dedykowanej temu aplikacji. Na szczęście, to proste. Wysgtarczy wcisnąć równocześnie przyciski blokady ekranu i Windows (ten z logo Windows na środku telefonu). Telefon wyemituje dźwięk migawki, sygnalizując, że zrzut został wykonany, a następnie zapisze go do zbioru “Zrzuty ekranu” w aplikacji “Zdjęcia”.

5. Oszczędzanie baterii

Według praw Murphy’ego, zawsze potrzebujemy skorzystać z telefonu w momencie, w którym bateria jest na wyczerpaniu. Pal licho, jeżeli mamy przy sobie powerbank. A co jeśli nie jesteśmy w stanie nawet przez chwilę podładować telefonu? Możemy wydłużyć jego agonie.

Wystarczy włączyć tryb oszczędzania energii, który jest dostępny w ustawieniach. W tym trybie, po wyczerpaniu się baterii do wskazanego przez nas poziomu, telefon przestanie sprawdzać skrzynki pocztowe i zatrzyma wszystkie aplikacje działające w tle. To powinno nam zapewnić dodatkowe, cenne chwile z nadal funkcjonującym smartfonem.

6. Wygodne przeglądanie Internetu w wielu kartach

Interfejs systemowej przeglądarki Windows Phone jest bardzo minimalistyczny. Do tego stopnia, że jest tylko dostępny jeden przycisk funkcyjny, który służy do odświeżania aktualnie wyświetlonej witryny. Na szczęście możemy zmienić jego funkcję.

Wystarczy w przeglądarce zajrzeć do jej ustawień w dolnym, rozwijanym menu. Zamiast odświeżania, możemy ustawić, by ów przycisk wywoływał ulubione witryny lub, co naszym zdaniem jest szczególnie wygodne, wyświetlał wszystkie otwarte karty w przeglądarce.

7. Rozmawiaj z telefonem i do telefonu

Windows Phone 8 posiada funkcję rozpoznawania ludzkiej mowy, i to w języku polskim. Co więcej, radzi on sobie wybornie z polskim językiem, co nie zawsze można powiedzieć o konkurencji. Niestety, funkcja ta jest tak głęboko ukryta, że chcemy poznać bliżej osobę, która wymyśliła sposób na jej aktywację. To musi być osoba z dużą fantazją.

Wracając do meritum: by uaktywnić polskie rozpoznawanie mowy, należy udać się do ustawień telefonu, następnie do podmenu “mowa”. Następnie należy wejść w wybór języka, nawet jeżeli widzimy na ekranie ustawienie “Polski” i wybrać, raz jeszcze, język naszego kraju. Telefon potraktuje to jako… aktualizację systemową, więc należy się przygotować po pobraniu na długi restart smartfonu.

Na szczęście to wszystko. By uaktywnić asystenta głosowego wystarczy dłużej przytrzymać przycisk Windows.

8. Szybkie przełączanie się między otwartymi aplikacjami

By wrócić do poprzedniej aplikacji, wystarczy wcisnąć przycisk “cofnij” pod ekranem smartfonu. A co jeśli chcemy się szybko przełączać między kilkoma otwartymi appami? W innych systemach operacyjnych wystarczy wcisnąć dłużej przycisk “Home”. W Windows Phone 8 ów przycisk odpowiada za uruchamianie asystenta głosowego. Czyżby system Microsoftu nie oferował wygodnej metody na multi-tasking?

Na szczęście oferuje. Po prostu zamiast przycisku Home, należy dłużej przytrzymać przycisk “Cofnij”. Wtedy na ekranie pojawią się wszystkie ostatnio otwierane przez nas aplikacje. Wystarczy palcem wskazać tą, która nas interesuje.