Ikea zaczyna sprzedawać panele słoneczne

Szwedzka sieć zacznie eksperyment na terenie Wielkiej Brytanii

Jak na razie panele słoneczne wyprodukowane przez chińską firmę Hanergy dostępne są w sklepie Ikei w Southampton. To dopiero początek – w nadchodzących miesiącach panele pojawią się we wszystkich sklepach na terenie wysp.

Standardowy, 3.36 kilowatowy system będzie kosztował 5,700 funtów, czyli ok. 29 000 zł. W cenę, oprócz samego panelu wliczone są konsultacje w sklepie, instalacja panelu i jego serwis.

-W ciągu ostatnich lat cena paneli słonecznych zmalała na tyle, że jest to dobry moment, żeby zacząć oferować je naszym klientom. – powiedział Steve Howard, szef działu odpowiedzialnego za trwałość produktów IKEI.

Zakup pojedynczego panelu słonecznego, według wyliczeń Ikei zwróci się po ok. 7 latach jego użytkowania.

Ikea jest pierwszą siecią, która oferować będzie panele słoneczne „dla mas”. W Stanach Zjednoczonych można je kupić w sklepach Home Depot, czy Lowe’s – w Europie jednak sprzedażą i montażem paneli słonecznych zajmowały się do tej pory małe, wyspecjalizowane w jednej dziedzinie firmy.

Plan Ikei zakłada wprowadzenie paneli słonecznych na terenie całej Europy. Wlk. Brytania została wybrana jako rynek testowy ze względu na obowiązujące tam ceny energii i dopłaty rządowe dla obywateli korzystających z energii odnawialnych.

Na koniec moglibyśmy zażartować na temat instrukcji samodzielnego montażu, ale wena tym razem zawiodła.