Kasecie magnetofonowej stuknęła 50-tka!

Można je znaleźć w każdym domu. Schowane w kartonach lub kurzące się na strychu przechowują do dzisiaj masę wspomnień - listy przebojów nagrywanych z radia, piosenki ulubionych wokalistów przegrywane od kumpli czy gry wideo do ZX Spectrum lub Atari.

Pierwsza kaseta magnetofonowa została wyprodukowana 13 września 1963r. przez firmę Philips i szybko zdobyła popularność na całym świecie. Nic zresztą dziwnego – w porównaniu do płyt winylowych kasety stały się o wiele bardziej mobilnymi nośnikami dźwięku. Fala ich popularności przypada na okres lat ’80, kiedy to w sprzedaży pojawiły się pierwsze walkmany Sony. Ludzie po raz pierwszy mogli zabrać na spacer, do samochodu czy na wakacje swoją ulubioną muzykę.

'Stilonki' - pierwsze kasety magnetofonowe produkowane w Polsce

„Stilonki” – pierwsze kasety magnetofonowe produkowane w Polsce

W okresie PRL kasety odegrały w Polsce szczególną rolę. Z uwagi na brak dostępu do oryginalnych kaset czy płyt wykonawców powszechnym zwyczajem było przegrywanie kaset od znajomych czy nagrywanie utworów prosto z radia. I jakoś dziwnie nikt nie wspominał wtedy o piractwie czy ochronie własności intelektualnej;). Kasety magnetofonowe służyły jednak nie tylko do przechowywania muzyki. Doskonale sprawdziły się także jako nośniki danych w 8-bitowych komputerach takich jak Atari, Commodore czy ZX Spectrum. Choć zanim gra wczytała się z kasety cały dom musiał wysłuchiwać specyficznych trzasków i pisków. Dla tych co nie pamiętają tego „koszmaru” przypomnienie poniżej;)

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.