Nymi: bicie serca lepsze niż linie papilarne

Sposobów na zabezpieczenie naszych kont i urządzeń jest wiele: PIN-y, czytniki linii papilarnych, skanery tęczówki oka czy kamery rozpoznające twarz użytkownika. Żaden jednak nie jest pozbawiony wad. Być może kluczem do sukcesu będzie autoryzacja oparta o mechanizmy biometryczne.
Nymi

Nymi
Twoja twarz, siatkówka czy odciski palców – te wszystkie fizyczne cechy mogą być skradzione” – mówi dr Karl Martin, który od 10 lat pracuje nad pomysłem bezpiecznego weryfikowania tożsamości. Jedyną ludzką cechą, której nie da się podrobić jest nasza aktywność serca, uzależniona od jego wielkości, ułożenia i liczby uderzeń na minutę. Nymi – bransoletka zaprojektowana przez Martina wykorzystuje czujniki biometryczne, by na podstawie naszego EKG przeprowadzać autoryzację. Ponieważ wartości EKG są unikalne dla każdego człowieka, system staje się równocześnie od razu bezpieczniejszy od stosowanych do tej pory technologii. Nawet jeśli ktokolwiek ukradłby naszą bransoletkę byłaby dla niego bezużyteczna, ponieważ działałaby tylko na ciele prawidłowego właściciela.

Przy pierwszym założeniu bransoletki, użytkownik najpierw musi dotknąć drugą ręką urządzenia, by w ten sposób zamknąć obwód i umożliwić urządzeniu dokonanie odpowiednich pomiarów. Następnie wystarczy ją nosić, a w momencie gdy bransoletka wykryje w pobliżu inne urządzenie np. nasz tablet czy telefon, przy pomocy odpowiedniego gestu będziemy mogli go bez trudu odblokować. Dzięki zastosowaniu żyroskopu, akcelerometru, czujnika zbliżeniowego i czujników ruchu teoretycznie przy pomocy Nymi będziemy mogli dokonywać płatności zbliżeniowych, automatycznie ustawiać temperaturę w pokoju, otwierać auto i używać wszystkich elektronicznych urządzeń bez konieczności wpisywania haseł- możliwości ogranicza praktycznie tylko wyobraźnia.

Nymi

Nymi

Co więcej Nymi wcale nie musi być bransoletką – był to po prostu jeden z pierwszych pomysłów Martina. Równie dobrze może to być naszyjnik czy pierścionek. Ważne, by gadżet posiadał mechanizm zatrzaskowy. Na tą chwilę firma Bionym odpowiedzialna za produkcję urządzenia stara się zainteresować nim większe korporacje, a do sprzedaży ma trafić w przyszłym roku w cenie około 99$. Na oficjalnej stronie urządzenia można składać zamówienia przedpremierowe w cenie 79$.

0
Źródło: Nymi
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.