Oto nowe plany Intela: 14 nm w 2014 roku, Intel Quark i „Wearables”

Brian Krzanich prezentuje nową rodzinę energooszczędnych procesorów, przedstawia nadchodzące LTE i najnowsze produkty 14-nm.

Nowy CEO Intela, Brian Krzanich, podczas sesji otwierającej tegoroczne Intel Developer Forum nakreślił wizję przyszłości swojej firmy – od centrów danych po ultramobilne urządzenia, takie jak tablety, smartfony i „wearables” (urządzenia elektroniczne, które nosimy na sobie, jak ubrania lub akcesoria). Intel nie zamierza rezygnować z żadnego segmentu rynku.

Krzanich ujawnił, że w tym tygodniu Intel wprowadzi „Bay Trail”. Ten pierwszy 22-nanometrowy układ SoC Intela dla urządzeń mobilnych, opiera się na nowej, energooszczędnej i wydajnej mikroarchitekturze Silvermont. Będzie on podstawa nowych urządzeń na platformach Android i Windows, głównie tabletów i hybryd.

Zaprezentowano też rodzinę procesorów Intel Quark. Dzięki tym nowym, energooszczędnym produktom, Intel chce zwiększyć swoją obecność w szybko rozwijających się sektorach, takich jak internet rzeczy czy „wearables”. Przeznaczono je do zastosowania w urządzeniach, w których niskie zapotrzebowanie na energię oraz niewielkie rozmiary są istotniejsze od wydajności.

Krzanich wspomniał o opasce na rękę i inteligentnym identyfikatorze, jako przykładach urządzeń, które będą mogły być napędzane nowymi układami. Producenci otrzymają specyfikację techniczną układów jeszcze w tym roku.

Zademonstrował również układ SoC Atom nowej generacji o nazwie kodowej „Merrifield” dla smartfonów i tabletów, które wejdą na rynek w roku 2014. Procesory te, oparte na mikroarchitekturze Silvermont, mają przynieść większą wydajność, energooszczędność i dłuższy czas pracy na baterii w porównaniu do dostępnych obecnie produktów Intela.

Ponadto Krzanich pokazał układ wykonany w 14-nanometrowej architekturze „Broadwell”. Produkcja procesorów wykonanych w tej technologii rozpocznie się jeszcze w tym roku i będą to flagowe 14-nanometrowe jednostki Intela. Mają one zapewnić tabletom, urządzeniom 2 w 1, Ultrabookom i innym rodzajom komputerów większą moc i dłuższy czas pracy na baterii.

CEO Intela potwierdził, że jego firma chce wprowadzić na rynek procesory Atom oraz inne układy oparte na nowej mikroarchitekturze „Airmont” z 14-nm procesem technologicznym w przyszłym roku.

0
Źródło: Intel
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.