SZYBKI TEST: Etheron EID-340N

Miniaturowy ruter o sporych możliwościach

Prócz dużych, bardzo wydajnych i bogato wyposażonych ruterów, coraz częściej na rynku pojawiają się rutery miniaturki. Zaopatrzone zazwyczaj w jedną antenę mogą pracować w kilku trybach, spełniając różne role. Nie inaczej jest z modelem EID-340N marki Etheron.

Produkowane na Tajwanie, na zlecenie polskiej firmy, urządzenie miło zaskoczyło nas swoimi możliwościami. Wyposażony w dwa stumegabitowe porty LAN i pojedynczy WAN produkt może pełnić funkcję rutera, udostępniając połączenie internetowe wielu klientom, mostu łączącego ze sobą dwie sieci, a także klienta sieci bezprzewodowej łączącego się radiowo z dostawcą usług.

Wersja, którą testowaliśmy, zaopatrzona była w zamontowaną na stałe antenę, ale dostępna jest też opcja z anteną odkręcaną. Zaletą tego modelu jest interfejs w języku polskim, dzięki któremu także mniej zaznajomieni z tematem sieci użytkownicy poradzą sobie z podstawową konfiguracją.

Podczas przedzierania się przez kolejne karty interfejsu natrafiliśmy na elementy, w których widać niekonsekwencję w tłumaczeniu, np. DMZ raz jest nazwany strefą zdemilitaryzowaną, kiedy indziej strefą nieuzbrojoną.

Urządzenie ma tylko jedną antenę, nie należy się więc spodziewać po nim rewelacyjnej wydajności, ale 94 Mb/s z jednym klientem to wynik zadowalający. Nieco gorszy wynik uzyskaliśmy z kartą Centrino2. Większe odległości także nie są domeną Etherona. Szybkość przesyłania danych wyraźnie spada, ale jest wystarczająca do swobodnego przeglądania Internetu.

Urządzenie, jako że ma dwa porty LAN, przystępną cenę i może działać jako klient, może stanowić alternatywę dla bezprzewodowych kart sieciowych do telewizorów.

DANE TECHNICZNE:

Częstotliwość działania (2,4 GHz / 5 GHz / Dual-Band) tak / nie / nie
Standardy Wi-Fi 802.11 b/g/n
Porty LAN 2x 10/100 Mb/s Ethernet (RJ-45)
Porty WAN 1x 10/100 Mb/s Ethernet (RJ-45)
Odkręcana antena nie
WPS / WDS tak / tak
Porty USB brak
Wymiary (wys. × szer. × gł.) 35 × 256 × 181 mm
Info www.etheron.pl
Cena 71 zł

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News