SZYBKI TEST: Netgear WNCE2001

Adapter WLAN do telewizorów

Jeśli posiadacie inteligentny telewizor, który nie jest wyposażony w interfejs WLAN, to aby skorzystać z jego funkcji musicie podłączać go do sieci za pomocą kabla. Mając ruter bezprzewodowy umieszczony w oddalonym pokoju raczej nie będziemy chcieli ciągnąć kabli przez całe mieszkanie. Rozwiązaniem może być zakup adaptera WLAN dedykowanego do telewizora, który zazwyczaj jest dość drogi lub wybór uniwersalnego adaptera, który za pomocą kabla podłącza się do interfejsu Ethernet telewizora.

Urządzenie marki Netgear kosztuje około 140 zł, jest zatem tańsze od dedykowanych adapterów WLAN, pasuje też do telewizorów wszystkich marek – wystarczy, że są one wyposażone w interfejs Ethernet. Podłączenie i skonfigurowanie urządzenia jest banalnie łatwe, a wszelkie potrzebne kable znajdują się w komplecie. Jeśli korzystamy z rutera wyposażonego w funkcję WPS wystarczy, że po podłączeniu adaptera do zasilania wciśniemy na nim i na ruterze przycisk funkcji WPS. Urządzenia wymienią się wówczas kluczami szyfrującymi i ustanowią połączenie. Jeśli funkcja WPS rutera jest wyłączona, wówczas do konfiguracji trzeba będzie użyć komputera. Podłączamy go znajdującym się w komplecie kablem sieciowym do adaptera i po zapaleniu się na zielono diody Power uruchamiamy przeglądarkę internetową. Po wpisaniu w przeglądarkę dowolnego adresu, najpierw pokaże się interfejs adaptera. Przy użyciu kreatora konfigurujemy połączenie. Operacja sprowadza się do wybrania sieci bezprzewodowej, z którą chcemy się połączyć i wpisania hasła. WNCE2001 zapisze ustawienia i uruchomi się ponownie. W tym momencie powinniśmy już mieć dostęp do Sieci. Wystarczy odłączyć adapter od komputera i podłączyć go do telewizora.

W komplecie, oprócz kabla sieciowego, znajdziemy też kabel USB i zasilacz. Jeśli nie chcemy zajmować przy telewizorze dodatkowego gniazdka, możemy podłączyć adapter kablem do wolnego portu USB telewizora. To wystarczy aby zasilić urządzenie. Adapter jest przezroczysty dla telewizora, to znaczy, że telewizor działa tak, jakby był podłączony kablem bezpośrednio do rutera. Jeśli w domowej sieci występują serwery DLNA, telewizor powinien je bez problemu wykryć i umożliwić wyświetlenie treści na nich udostępnionych.

Adapter wyposażono w stumegabitowy interfejs Ethernet, który będzie ograniczeniem maksymalnej szybkości przesyłania danych. Maksymalna możliwa do uzyskania szybkość wynosi zatem 100 Mb/s czyli 12,5 MB/s. Taka wartość z powodzeniem wystarczy do strumieniowego przesyłania przez sieć materiału wideo 1920×1080p24. Rzeczywista uzyskana szybkość przesyłania zależy od bardzo wielu czynników, m.in. odległości od rutera czy materiału, z którego wykonano ściany. W naszych testach, korzystając z rutera marki Netgear umieszczonego w tym samym pomieszczeniu, uzyskaliśmy szybkości rzędu 70 Mb/s, jednak w okolicy działało kilka innych sieci.

Interfejsy 1x 10/100 Mb/s, WLAN 802.11n
Wymiary / Masa 81,3×62×17,9 mm / 60 g
Info www.netgear.pl
Cena 140 zł