Znamy specyfikację smartfona Jolla. Nie jest dobrze…

Nowy gracz na rynku trafi raczej na niższą półkę.

Już jakiś czas temu został zaprezentowany pierwszy smartfon jolla, ale o specyfikacji wtedy mowy nie było. Potem słuch o urządzeniu, a także i firmie, zaginął – z pewnością pracownicy zajęli się żmudną pracą, a nie marketingiem. Teraz jednak, po strategicznych ruchach Nokii i Microsoftu, Jolla uznała, że to dobry czas na wejście na rynek.

Pierwszy smartfon fińskiej firmy ma być wyposażony w 4,5-calowy wyświetlacz „Estrade” o rozdzielczości 540 x 960 pikseli, dwurdzeniowy procesor Qualcomm z taktowaniem 1,4 GHz, 1 GB pamięci RAM, 8-megapikselowy aparat cyfrowy z autofokusem i lampą LED, 2-megapikselową kamerę z przodu obudowy oraz 16 GB wbudowanej pamięci flash, którą będzie można rozszerzyć za pomocą gniazda kart microSD. Bateria oferować ma 2100 mAh pojemności i ma być wyjmowalna.

Smartfon opierać się będzie na systemie operacyjnym Sailfish OS, który został zbudowany w oparciu o system MeeGo. Oprogramowanie ma być kontrolowane przez użytkownika w głównej mierze poprzez gesty. OS będzie także uruchamiać aplikacje z Androida.

Pierwszy smartfon jolla kosztować będzie 399 euro (ponad 1700 zł), a na rynek ma trafić pod koniec 2013 roku.