Gwiezdne dróżki

Czy tak wyglądać będzie przyszłość oświetlenia ulic i chodników?

Największą zaletą technologii „Starpath” – opracowanej przez firmę Pro-Teq Surfacing – jest jej samowystarczalność i brak konieczności jakiegokolwiek zasilania. Co więcej, ścieżka lub droga nie musi być budowana od nowa – zostaje tylko pokryta drobinami materiału (kruszywa) absorbującego w dzień światło słoneczne, a następnie emitującego go w nocy. Następnie na warstwę świecącą natryskuje się jeszcze warstwę ochronną (i równocześnie antypoślizgową), zabezpieczającą świecące elementy przed zniszczeniem mechanicznym i utratą blasku.

Co ciekawe, firma Pro-Teq twierdzi, że dostępne są różne kolory i rozmiary świecącego kruszywa, możliwe jest też układanie wielokolorowych układów np. o brzegach lub pasach na środku świecących w innym kolorze.

W tym momencie technologia „gwiezdnych ścieżek” testowana jest tylko na wybranych fragmentach dróżek Cambridge, ale rada miejska podjęła właśnie decyzję o naniesieniu jej na inne ścieżki w tym mieście. Niestety nie podano przy tym informacji o kosztach całego przedsięwzięcia.

A tak wygląda proces nanoszenia warstwy świecącej na istniejącą ścieżkę i efekt końcowy:

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News