Intel Galileo: procesor Quark i mikrokontroler Arduino

Open-source'owa platforma Arduino z 400-megahercowym procesorem Intela.

Intel Galileo

to pierwszy model z linii płyt Arduino, opartych na architekturze Intel, zaprojektowany z myślą o twórcach urządzeń, a także nauczycielach i studentach. Platforma ma być łatwa w użyciu zarówno dla początkujących konstruktorów, jak i tych bardziej zaawansowanych. Płyta korzysta z systemu operacyjnego open-source Linux z bibliotekami oprogramowania Arduino, co stwarza duże możliwości skalowania i ponownego wykorzystania istniejącego oprogramowania – tzw. szkiców. Intel Galileo można programować przy pomocy hostów z systemami Mac OS, Microsoft Windows lub Linux. Płyta została ponadto zaprojektowana tak, aby zachować zgodność sprzętu i oprogramowania z całym ekosystemem shieldów Arduino.

Galileo wyposażono w procesor Intel Quark SoC X1000, zaprojektowany, 32-bitowy, jednordzeniowy, jednowątkowy procesor kompatybilny z architekturą Pentium, z taktowaniem do 400 MHz. Płyta została wyposażona także w standardowe interfejsy I/O, takie jak: ACPI, PCI Express, Ethernet 10/100Mb, SD, USB 2.0 i gniazda hosta EHCI/OHCI USB, UART high speed, port RS-232, a także 8 MB programowalnej pamięci flash typu NOR oraz gniazdo JTAG, umożliwiające łatwe debugowanie.

Nowa propozycja Intela trafi do sprzedaży pod koniec listopada. Jednocześnie Intel informuje, że rozda 50 tysięcy płyt Galileo tysiącowi Uniwersytetów z całego świata w ciągu najbliższych 18 miesięcy.