Już KAŻDY w UE ma dostęp do szerokopasmowego internetu

Komisja Europejska poinformowała, że 100% powierzchni Unii Europejskiej jest pokryta dostępem do szerokopasmowego Internetu.

Oczywiście wciąż nie wszędzie dostępny jest szybki Internet, bowiem 100-procentowy zasięg w chwili obecnej oferują jedynie dość wolne łącza satelitarne. Jednak dzięki temu, że są one dostępne na terenie całej UE,

każde gospodarstwo domowe w krajach członkowskich może dziś mieć podstawowe połączenie szerokopasmowe z internetem. Dotyczy to także trzech milionów osób, które pozostają jeszcze poza zasięgiem stacjonarnych lub ruchomych siec

i szerokopasmowych.

Obecnie zasięg szerokopasmowego Internetu w Unii Europejskiej wygląda następująco: sieci stacjonarne (ADSL, VDSL, kablowe, światłowodowe) docierają do 96,1% gospodarstw, dostęp do sieci mobilnych (2G, 3G i 4G) ma 99,4% ludności, a łącza satelitarne pokrywają 100% terenu UE.

Na koniec 2012 roku 99,4 procent gospodarstw domowych w UE miało dostęp do zasięgu podstawowej, stacjonarnej bądź ruchomej łączności szerokopasmowej. Na obszarach wiejskich taki dostęp miało 96,1 proc. gospodarstw. Wśród pozostałych 0,6 proc. gospodarstw (czyli ok. 3 mln obywateli) było jednak wiele rodzin i przedsiębiorstw na odizolowanych obszarach lub w regionach wiejskich, w których budowa stacjonarnych lub ruchomych łączy szerokopasmowych jest bardziej utrudniona i kosztowna.

Usługi dla Europejczyków zapewnia 148 satelitów. Podstawowy pakiet można nabyć już za 10 euro miesięcznie, a ceny pakietów z prędkością 20 Mbps zaczynają się od 25 euro. Średnia cena anteny satelitarnej to ok. 350 euro (przy abonamencie typu premium cena anteny może być niższa).

Kolejnym krokiem jest zapewnienie wszystkim szybkiego szerokopasmowego internetu.

Zdjęcie kobiety z laptopem pochodzi z serwisu Shutterstock
0
Źródło: Komisja Europejska
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.