Jako jedyni na świecie częściej korzystamy z laptopów, niż smartfonów

Polacy wolą laptopy od smartfonów.

Gdy polski konsument przegląda sieć, odbiera maile, robi zakupy internetowe lub gra – zwykle wykorzystuje do tego laptopa. Mimo wysokiego nasycenia rynku laptopami, Polacy wciąż deklarują chęć ich zakupu (24% zakup kolejnego urządzenia; 7% kupno po raz pierwszy) – wynika z raportu Ericsson ConsumerLab.

Tylko jeden na trzech użytkowników telefonów komórkowych w Polsce korzysta ze smartfona. To mniej niż w Chinach (46%), Niemczech (48%) czy Szwecji (70%). Już w przyszłym roku wskaźnik w Polsce ma wzrosnąć jednak do 51%. 18% Polaków chce zakupić smartfona po raz pierwszy, a połowa obecnych posiadaczy ma zamiar wymienić smartfona na nowszego w ciągu najbliższego roku. Ericsson przewiduje, że wraz ze wzrostem penetracji smartfonów na rynku, większa liczba użytkowników będzie aktywnie korzystać z serwisów internetowych, a w konsekwencji wzrośnie presja na sieci mobilne operatorów.

Z raportu wynika ponadto, że 91% Polaków dokonało cięć na wydatkach w ostatnim roku, ale najrzadziej oszczędzano na dostępie do internetu (9%). Penetracja smartfonów w Polsce wynosi 33%, znacznie mniej niż w Szwecji (70%) i Korei Południowej (73%), chociaż aż 80 procent posiadaczy smartfonów w Polsce to zaawansowani użytkownicy.

Badania Ericsson ConsumerLab prowadzone są od 1995 roku. Każdego roku badanych jest 100 tysięcy respondentów reprezentatywnych dla ponad miliarda ludzi. W tym roku Ericsson tylko w Polsce wykonał 1500 wywiadów internetowych.