RetroKomp / Load Error

Już za tydzień, w dniach 26-27 października w Gdańsku odbędzie się druga edycja RetroKomp, imprezy dla użytkowników komputerów lat 80. i 90. ubiegłego wieku.

Pod koniec września w Warszawie odbyła się niewielka impreza dla ludzi zainteresowanych tworzeniem gier. Właściwie nie jest to zaskakujące – coraz więcej imprez na świecie i w Polsce kładzie nacisk na młodych, niezależnych twórców. Jednak wybór platformy sprzętowej – owszem. Cztery gry, które wzięły udział w konkursie zostały opracowane i pokazane na Atari XL/XE oraz ZX Spectum. W mieszanej konkurencji wygrała gra na ZX Spectrum – konwersja Janosika z małego Atari. Obie maszyny skończyły już 30 lat, uczestnicy warszawskiego Wap-niaka, w większości również. Dziś (jak widać na załączonym odsyłaczu -> http://atari.sikorsoft.com/party/) wracają do swojego hobby i na nowo ożywiają nieco przykurzone wspomnienia.

I nie jest to jedyna impreza w Polsce, poświęcona tworzeniu gier na 8-/16-/32-bitowe, używane komputery. Choć czasami akcenty związane z grami niezależnymi pojawiają się podczas imprez demoscenowych (np. na party WeCan 2013, które odbyło się w Łodzi), to demoscena najczęściej skupia się na grach dla współczesnych maszyn. Gdańska impreza o podwójnej nazwie: RetroKomp / Load Error ma mieć nieco inny charakter: skupi się na zaprezentowaniu szerokiej publiczności klasycznych komputerów w akcji, udostępniając pokaźne zbiory kolekcjonerów, podłączone do prądu, monitora i joysticków. Za jedyne 5 zł będzie można wziąć udział w sobotnim (26.10.2013) konkursie „Łamaczy Joystick’ów”, obejrzeć prezentacje współczesnych rozszerzeń sprzętowych do kilkudziesięcioletnich przodków naszych tabletów i smartfonów, porozmawiać z użytkownikami sprzętu, albo dowiedzieć się jak naprawić uszkodzonego C64, ZX Spectum, albo Atari (wykwalifikowany elektronik i sprzedawca supernowoczesnych akceleratorów do oldschoolowych maszyn będzie na miejscu). Zaprezentowane zostaną również polskie i zagraniczne osiągnięcia demosceny i rozstrzygnięty będzie konkurs na nową grę dla ZX Spectrum, Amigi i innych maszyn retro. I choć organizatorzy zdecydowali się wrzucić do jednego worka komputery o bardzo różnorodnych możliwościach – to uczestnicy dopisali. Na konkurs zgłoszono ponad 10 gier, głównie zręcznościowych i zręcznościowo-logicznych: http://retrokomp.org/joomla/index.php/download#downloadrgc Impreza będzie trwała całą noc, aż do 27 października, ponieważ noc to najlepszy czas na konkursy demoscenowe. Choć to druga edycja imprezy RetroKomp, to po raz pierwszy została ona połączona z party demoscenowym, nazwanym Load Error. Impreza (na którą dwudniowa wejściówka kosztuje 50 zł) ma w planach tradycyjne competitions, czyli konkursy na najlepsze demo, intro, muzykę i grafikę, jednak wyłącznie na platfory retro. Na zachętę, nagrody o łącznej wartości 10 000 zł…

W trakcie obu części imprezy nie zabraknie także muzyki granej na żywo, wystąpią: Yerzmyey/AY-Riders, grupa „Ortalion”, Pinokio/Tristesse, AceMan oraz Holdstill.

Podróż w czasie dla jednych, powrót do wspomnień z młodości i dzieciństwa, na którą zapraszają Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury oraz grupa Dinx Project rozpoczyna się w sobotę 26 października o godzinie 9:00 i potrwa nieprzerwanie aż do niedzieli. Pierwszym 50 osobom zgłaszającym sie z biletem wykupionym na portalu, organizator sprezentuje unikalny upominek zwiazany z impreza.

W razie pytań organizatorzy są do dyspozycji pod formularzem kontaktowym dostępnym na stronie: http://retrokomp.org/ Szczegółowy program RETROKOMPA: http://retrokomp.org/joomla/index.php/retro Szczegółowy program LOAD ERROR PARTY: http://retrokomp.org/joomla/index.php/load-error Facebook: http://www.facebook.com/RetrokompLoaderror Bilety na imprezę: http://www.bilety24.pl/events/view/id/8144/RetroKompLOAD_ERROR_2013_w_Gdansku

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.