Sony A7 i A7R: pierwsze pełnoklatkowe bezlusterkowce świata!

To musiało się stać, przy czym już od dłuższego czasu można było się spodziewać, że stanie się to za sprawą firmy Sony. Właśnie ta firma odważyła się na coś, na co nie zdobyli się inni producenci sprzętu fotograficznego – włożenie matrycy o wymiarach filmu małoobrazkowego do korpusu bezluserkowca.

O tym, że zrobi to Sony, było wiadomo już w momencie premiery innego aparatu tej firmy: kompaktowego RX1. To było takie pokazanie światu: patrzcie, możemy zrobić taki aparat, wystarczy tylko, że zamiast obiektywu podłączonego na stałe dorzucimy mocowanie bagnetowe.

I rzeczywiście! Sony zaprezentowało dzisiaj dwa aparaty z wymienną optyką, które pozbawione są lustra (tzw. bezlusterkowce) i jako pierwsze na świecie wyposażone w matryce światłoczułe o wymiarach klatki filmu małoobrazkowego (niemal 36×24 mm).

Nazwy aparatów: A7 i A7R sugerują, że są to konstrukcje bliźniacze. Rzeczywiście, z zewnątrz ciężko je od siebie odróżnić – jedynie mała czerwona literka R informuje, że mamy do czynienia ze specjalną wersją modelu A7. Najważniejsza różnica ukryta jest jednak znacznie głębiej – to zupełnie inna matryca!

Sony A7 to model „podstawowy”, wyposażony w sensor CMOS o wymiarach 35,8×23,9 mm i rozdzielczości 24 mln pikseli. Przed sensorem umieszczony jest filtr dolnoprzepustowy, który dodatkowo redukuje realną rozdzielczość obrazu, ale w zamian pozwala zlikwidować ryzyko powstawania efektu mory. A7R to natomiast bezkompromisowe „pójście na całość” w stronę maksymalnej realnej rozdzielczości obrazu. Korzysta z matrycy CMOS o wymiarach 35,9×24 mm i rozdzielczości 36 mln pikseli, a na dodatek pozbawionej filtra dolnoprzepustowego (antyaliasingowego). Warto dodać, że matryca modelu Sony A7 ma zintegrowane czujniki detekcji fazy, więc umożliwia ustawianie ostrości właśnie w tej technologii lub w trybie detekcji kontrastu. W przypadku A7R użytkownik może wykorzystywać wyłącznie detekcję kontrastu.

Korpus obu modeli oparty jest na magnezowym szkielecie, przypominającym nieco kształtem lustrzankę (choć wizjer jest oczywiście niedużym wyświetlaczem XGA OLED o rozdzielczości aż 2,36 mln punktów). Tak jak wcześniejsze bezlusterkowce Sony, modele A7 i A7R korzystają z mocowania obiektywów Sony E (a nie „lustrzankowego” Sony A), z tym że aby wykorzystać w pełni możliwości i rozmiary nowych matryc konieczne jest używanie nowych obiektywów Sony z rodziny FE. Do tego dochodzą odchylane, 3-calowe wyświetlacze LCD, złącze Wi-Fi z NFC oraz zapis wideo Full HD 60p.

Cena Sony A7: 7299 zł (brutto)

Cena Sony A7R: 9999 zł (brutto)

Cena Sony A7 w zestawie z nowym zoomem 28–70 mm f/3,5–5,6: 8799 zł (brutto)

0
Źródło: Sony Polska
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.