Sony A7 i A7R: pierwsze pełnoklatkowe bezlusterkowce świata!

Rewolucja? Przyszłość fotografii? Ślepa uliczka?

O tym, że zrobi to Sony, było wiadomo już w momencie premiery innego aparatu tej firmy: kompaktowego RX1. To było takie pokazanie światu: patrzcie, możemy zrobić taki aparat, wystarczy tylko, że zamiast obiektywu podłączonego na stałe dorzucimy mocowanie bagnetowe.

I rzeczywiście! Sony zaprezentowało dzisiaj dwa aparaty z wymienną optyką, które pozbawione są lustra (tzw. bezlusterkowce) i jako pierwsze na świecie wyposażone w matryce światłoczułe o wymiarach klatki filmu małoobrazkowego (niemal 36×24 mm).

Nazwy aparatów: A7 i A7R sugerują, że są to konstrukcje bliźniacze. Rzeczywiście, z zewnątrz ciężko je od siebie odróżnić – jedynie mała czerwona literka R informuje, że mamy do czynienia ze specjalną wersją modelu A7. Najważniejsza różnica ukryta jest jednak znacznie głębiej – to zupełnie inna matryca!

Sony A7 to model „podstawowy”, wyposażony w sensor CMOS o wymiarach 35,8×23,9 mm i rozdzielczości 24 mln pikseli. Przed sensorem umieszczony jest filtr dolnoprzepustowy, który dodatkowo redukuje realną rozdzielczość obrazu, ale w zamian pozwala zlikwidować ryzyko powstawania efektu mory. A7R to natomiast bezkompromisowe „pójście na całość” w stronę maksymalnej realnej rozdzielczości obrazu. Korzysta z matrycy CMOS o wymiarach 35,9×24 mm i rozdzielczości 36 mln pikseli, a na dodatek pozbawionej filtra dolnoprzepustowego (antyaliasingowego). Warto dodać, że matryca modelu Sony A7 ma zintegrowane czujniki detekcji fazy, więc umożliwia ustawianie ostrości właśnie w tej technologii lub w trybie detekcji kontrastu. W przypadku A7R użytkownik może wykorzystywać wyłącznie detekcję kontrastu.

Korpus obu modeli oparty jest na magnezowym szkielecie, przypominającym nieco kształtem lustrzankę (choć wizjer jest oczywiście niedużym wyświetlaczem XGA OLED o rozdzielczości aż 2,36 mln punktów). Tak jak wcześniejsze bezlusterkowce Sony, modele A7 i A7R korzystają z mocowania obiektywów Sony E (a nie „lustrzankowego” Sony A), z tym że aby wykorzystać w pełni możliwości i rozmiary nowych matryc konieczne jest używanie nowych obiektywów Sony z rodziny FE. Do tego dochodzą odchylane, 3-calowe wyświetlacze LCD, złącze Wi-Fi z NFC oraz zapis wideo Full HD 60p.

Cena Sony A7: 7299 zł (brutto)

Cena Sony A7R: 9999 zł (brutto)

Cena Sony A7 w zestawie z nowym zoomem 28–70 mm f/3,5–5,6: 8799 zł (brutto)