TEST: Samsung Galaxy Note 3

Tytan wśród smartfonów

Nowy Samsung Galaxy Note 3 z 5,7-calowym ekranem jest jeszcze większy od swoich poprzedników. Dotyczy to jednak tylko rozmiaru samego wyświetlacza, gdyż obudowa, co zaskakujące, jest nawet nieco mniejsza – to zasługa węższej ramki. Mimo to, mierzący 151 x 80 x 10 mm Note 3 nadal nie daje się wygodnie obsługiwać jedną ręką. Pewną pomocą jest tu specjalny tryb, w którym najważniejsze przyciski i polecenia pojawiają się przy krawędzi ekranu, więc łatwiej ich dosięgnąć.

Wizualnie Note 3 prezentuje się nowocześnie i elegancko. Dzięki ramce imitującej metal i pokryciu tylnej ściany sztuczną skórą obudowa nie kojarzy się z tanim plastikiem. Pokrywa nie ślizga się w dłoni i jest zdejmowana, podobnie jak w innych smartfonach Samsunga. Pod nią znajduje się wymienny akumulator oraz sloty karty Micro SIM i karty pamięci MicroSD. Do Laboratorium CHIP-a dotarł telefon w sprzedawanej w Polsce wersji oznaczonej numerem N9005. Oprócz 32 GB pamięci wewnętrznej i slotu kart flash, telefon daje użytkownikowi do dyspozycji 50 GB przestrzeni w serwisie Dropbox bez dodatkowych opłat przez okres dwóch lat. W ten sposób na dobre rozwiązano problem braku miejsca na dokumenty i multimedia.

Wyświetlacz i akumulator w rozmiarze XXL

5,7-calowy wyświetlacz Note’a 3 imponuje nie tylko rozmiarem. Panel Super AMOLED ma rozdzielczość Full HD, więc obraz jest ostry jak brzytwa. Poza tym możemy liczyć na bardzo dobry kontrast, stabilne kąty widzenia i wyraziste barwy. W razie potrzeby możemy ręcznie zwiększyć czułość ekranu, aby dało się obsługiwać smartfon w rękawiczkach. Akumulator Note’a 3 ma pojemność 3200 mAh, czyli o 100 mAh więcej, niż bateria Note’a 2. Zmierzony w trakcie testów czas pracy w każdych warunkach utrzymuje się na bardzo dobrym poziomie. Note 3 pozwala rozmawiać przez telefon przez około 9 godzin lub surfować w Internecie przy maksymalnej jasności ekranu przez podobnie długi czas. Czas ładowania całkowicie rozładowanego akumulatora jest zaskakująco krótki – już po 2:30 h znów jest on pełny. Dla porównania, akumulator Xperii Z1 o pojemności 3000 mAh wymaga o godzinę dłuższego ładowania.


Prawdziwe nowości: USB 3.0 i kamera UHD

Na dolnej krawędzi smartfonu zwraca uwagę dziwny kształt złącza MicroUSB. Nietypowy design zdradza jedną z prawdziwie innowacyjnych cech Note’a 3 – jest on pierwszym smartfonem wyposażonym w interfejs USB 3.0. Po podłączeniu do komputera przez port zgodny z tym standardem możliwe jest znacznie szybsze przesyłanie danych i ładowanie akumulatora prądem 900 mA. Maksymalny prąd ładowania przez port USB 2.0 wynosi tylko 500 mA. Dzięki wstecznej kompatybilności interfejsu USB 3.0, telefon bez problemu komunikuje się również ze starszymi komputerami.

Kolejną nowością jest kamera rejestrująca materiał wideo w rozdzielczości 4K (Ultra HD: 3840 x 2160 pikseli). Co prawda nie jest to debiut tej technologii w smartfonach, ale Motorola Moto X, jako pierwsza wyposażona w porównywalną kamerę, nie jest sprzedawana w Europie. Na ekranie zwykłego monitora komputerowego czy notebooka klipy 4K nie różnią się od filmów Full HD i są płynnie odtwarzane. Różnicę na korzyść materiału UHD wyraźnie widać dopiero na ekranie o rozdzielczości 4K. 30-sekundowy klip w takiej jakości zajmuje przy tym ponad 160 MB.

Lepiej być nie może: Snapdragon 800 i LTE Cat 4

Wysoką wydajność i szybkość przeglądania stron www zapewniają najmocniejsze dostępne na rynku podzespoły. Snapdragon 800 to obecnie najwyższy model procesora w ofercie firmy Qualcomm, taktowany zegarem 2,3 GHz. Towarzyszą mu aż 3 GB pamięci operacyjnej. Taka kombinacja sprzętowa sprawia, że Note 3 działa sprawnie i płynnie w każdej sytuacji. Ładowanie kontaktów lub okna edycji wiadomości SMS trwa przeciętnie 0,65 s, a przeglądarka Chrome jest gotowa do pracy po 1,08 s. Również podczas korzystania z przeglądarki nie musimy spodziewać się skoków ekranu czy opóźnień: zoomowanie i przewijanie stron przebiega płynnie. Aby jeszcze bardziej przyspieszyć surfowanie, Note 3 jest kompatybilny ze wszystkimi najnowszymi technologiami bezprzewodowymi. Telefon może łączyć się z sieciami WLAN w standardzie 802.11a, b, g, n, a nawet ac. Oczywiście obsługiwane są oba zakresy częstotliwości stosowane w takich sieciach. W podróży łączność zapewniają moduły HSPA+ i LTE Cat 4, więc teoretycznie da się pobierać dane z prędkością nawet 150 Mb/s. Dużym zaskoczeniem były dla nas wyniki benchmarków. Co prawda Note 3 wypada w testach bardzo dobrze, ale i tak wyraźnie gorzej od Xperii Z1. W benchmarku AnTuTu Samsung zdobył 26889 punktów, a Sony – 35074 punkty. Podobnie prezentują się wyniki uzyskane przy użyciu narzędzia 3D Mark: Note 3 osiągnął 15957 punktów, a Xperia Z1 – 17342 punkty.

Android 4.3 i bogaty pakiet oprogramowania

Note 3 jest pierwszym smartfonem, który dotarł do Laboratorium CHIP-a z fabrycznie zainstalowanym Androidem w wersji 4.3. Zmiany w systemie Google’a ograniczają się tym razem do wprowadzenia obsługi OpenGL ES 3.0, co ma zwiększyć wydajność renderowania grafiki, a także modyfikacji systemu zabezpieczeń i uprawnień. Wiele nowych elementów kryje za to kolejna wersja nakładki Samsunga Touchwiz – w tym specjalne funkcje wykorzystujące dołączony do urządzenia rysik S Pen.

Nowe funkcje rysika

Rysik w razie potrzeby można wyciągnąć ze szczeliny na dole obudowy, co powoduje automatyczne odblokowanie ekranu i otwarcie półokrągłego menu Air Command w prawym dolnym rogu ekranu. Przesuwając rysikiem nad ekranem, uruchamiamy podpowiedzi dotyczące korzystania z menu i niemal wszystkich appów za jego pomocą. Menu Air Command umożliwia na przykład tworzenie tzw. notatek z akcji, umożliwiających łączenie zapisków z akcjami, na przykład określonego numeru telefonu z odbytą rozmową. Oprócz tego mamy możliwość szybkiego zapisywania zrzutów całości lub fragmentu ekranu wraz z komentarzem oraz dodatkową funkcję „album z wycinkami”, którą można wykorzystywać w tym samym celu. Funkcja S Szukacz umożliwia przeszukiwanie danych zapisanych w pamięci Note’a na podstawie słów kluczowych, dzięki czemu szybko znajdziemy na przykład stare wiadomości. Przy prawej krawędzi menu Air Command widoczny jest skrót do funkcji „okno rysika”. Po jej włączeniu możemy zaznaczyć rysikiem fragment ekranu i umieścić w nim panel dowolnego appu obsługującego takie rozwiązanie, uzyskując w ten sposób obraz w obrazie. Lista kompatybilnych appów jest długa i obejmuje między innymi klienta YouTube, przeglądarkę internetową i kalkulator. Nic nie stoi przy tym na przeszkodzie, by utworzyć kilka takich małych okien na raz. Oprócz tego za pomocą wysuwanego paska z lewej strony ekranu możemy przejść do klasycznego trybu dzielonego ekranu.

Ustawienia z funkcją wyszukiwania

Podobnie jak w innych Samsungach, ustawienia Note’a 3 są podzielone na cztery kategorie: połączenia, urządzenie, sterowanie i ogólne. Opcje należące do każdej z kategorii tworzą wielostopniowe menu, dlatego szukanie potrzebnego ustawienia może zająć sporo czasu. Wygląda na to, że projektanci Samsunga dostrzegli ten problem: w menu ustawień pojawiła się funkcja wyszukiwania. Niestety, nie działa ona kontekstowo, więc nie rozpoznaje wyrazów bliskoznacznych. Przykładowo, wyszukiwarka nie reaguje na słowo „Wyświetlacz”, ale jeśli podamy konsekwentnie używane w menu słowo „Ekran”, to zobaczymy listę wszystkich opcji, w których się ono pojawia. Niestety, nie możemy zmienić żadnych opcji, nie przechodząc od razu do odpowiedniego podmenu. Mimo to wyszukiwarka bardzo pomaga odnaleźć się w dżungli dostępnych ustawień.

My Magazine lepszy niż Blinkfeed

Przesuwając palec od dolnej do górnej krawędzi ekranu, uruchomimy funkcję My Magazine będącą odpowiednikiem narzędzia Blinkfeed w telefonach HTC. My Magazine gromadzi w jednym miejscu wiadomości i powiadomienia z serwisów społecznościowych. App Samsunga może przy tym pobierać informacje z niemal wszystkich portali tego typu. Powiadomienia są wyświetlane w formie kolejnych kart zawierających tytuł oraz nazwę strony źródłowej, a zwykle także zdjęcie. Klikając powiadomienie, od razu przeniesiemy się na odpowiednią stronę, przy czym menu My Magazine pozostanie widoczne przy górnej krawędzi ekranu, by można było szybko wrócić do listy powiadomień czy podzielić się otrzymaną informacją ze znajomymi. Funkcja My Magazine nie jest w gruncie rzeczy innowacyjna, bo appy takie jak Flipboard czy wspomniany wcześniej Blinkfeed w telefonach HTC już od dawna działają w podobny sposób, Do tej pory żadna firma nie podeszła do problemu tak kompleksowo, jak Samsung.

Android 4.3, nakładka TouchWiz i dodatkowe funkcje rysika S Pen wspólnie oferują tak wiele możliwości, że początkujący użytkownik może poczuć się nimi przytłoczony. Po dłuższym obcowaniu z Notem 3 ciężko jednak wyobrazić sobie bardziej inteligentny smartfon.


Dobre, ale nie doskonałe: aparat i akustyka

Samsung Galaxy Note 3 jest wyposażony w aparat z 13-megapikselową matrycą i wszystkimi funkcjami, do których przyzwyczaiły nas wcześniejsze modele koreańskiego producenta, takie jak dual shot, sound shot czy najlepsze zdjęcie. Niezależnie od tego, czy fotografujemy przy naturalnym, czy przy sztucznym świetle, zarejestrowany obraz jest dobrej jakości, choć w tym drugim przypadku temperatura barwowa jest trochę za wysoka. Zdjęcia zrobione przy słabym świetle bez lampy błyskowej są jednak bardzo rozmyte, podobnie jak te zarejestrowane z lampą w całkowitej ciemności. Akustyka przez większość czasu jest dobra: nie słuchać szumu, a głos brzmi czysto. Tylko z rzadka pojawiają się nieznaczne zakłócenia powodujące, że dźwięk brzmi, jakby dobiegał z daleka, i towarzyszy mu cichy pogłos. Dołączone do Note’a słuchawki dokanałowe pewnie leżą w uszach, a pod względem brzmienia Samsung może bez obaw mierzyć się z HTC One czy Xperią Z1. Korzystając z korektora graficznego i profili dźwięku można znacząco zmienić barwę dźwięku i dopasować ją do swoich upodobań.

Alternatywa: Xperia Z Ultra

Samsung Galaxy Note 3 kosztuje obecnie ok. 2800 zł. Taka cena za smartfon tej wielkości jest jeszcze do przyjęcia, a z czasem na pewno spadnie. Note 3 jest przy tym obecnie najlepszym smartfonem na rynku, dlatego trudno znaleźć dla niego równoważną alternatywę. Jeśli chcielibyśmy kupić telefon z jeszcze większym ekranem, na pewno warto wziąć pod uwagę świetnie wykonaną Xperię Z Ultra firmy Sony. Ten cienki smartfon z 6,4-calowym wyświetlaczem wielkością niewiele ustępuje kompaktowym tabletom. Kupujący musi jednak liczyć się z tym, że Xperia Z Ultra nie wytrzyma bez ładowania tak długo jak Note, a poza tym jest pozbawiona lampy błyskowej. Brakuje również fabrycznego rysika. Z tego względu Xperię Z Ultra trzeba traktować bardziej jako urządzenie do odtwarzania multimediów, niż jako cyfrowy notatnik. Jeśli chodzi o cenę, największy smartfon Sony kosztuje obecnie ok. 2500 zł, więc jest nieco tańszy od giganta ze stajni Samsunga.

Samsung Galaxy Note 3 – podsumowanie

Samsung Galaxy Note 3 okazuje się praktycznie bezkonkurencyjny w walce o tytuł najlepszego smartfonu. Jego wyświetlacz, procesor i akumulator są zbyt dobre, a dodatkowe funkcje wykorzystujące rysik zbyt ciekawe, by jakikolwiek inny model mógł się z nim mierzyć. Ciężko znaleźć tu jakikolwiek powód do narzekań.

PLUSY:

genialny ekran Super AMOLED o rozdzielczości Full HD

bardzo mocny procesor i 3 GB pamięci RAM

Android 4.3 z nakładką TouchWiz

nowe funkcje wykorzystujące dołączony rysik

wysoka jakość wykonania i nowy design

wymienny akumulator o wysokiej pojemności

32 GB pamięci wewnętrznej i slot MicroSD

LTE Cat 4, NFC, WLAN ac, port podczerwieni, USB 3.0

Dobry aparat nagrywający klipy UHD

MINUSY:

aparat rozczarowuje przy słabym świetle

niewygodna obsługa jedną ręką

Cena: 2800 zł

Poniżej tabela prezentująca dane techniczne i wyniki testów.

Gwarancja [miesiące]24
System operacyjnyAndroid 4.3 z nakładką TouchWiz
Przekątna wyświetlacza [cale]5,7
Ocena ogólna [pkt.]97,1
Telefon i bateria [pkt.]100
Internet [pkt.]100
Multimedia [pkt.]96
Ergonomia [pkt.]94
Sklep z aplikacjami [pkt.]96
Data testu11.10.2013 r.
Dane techniczne
Sklep z aplikacjamiGoogle Play
Promieniowanie SAR [W/kg]0,29
Ciężar [g]168
Wymiary dł. x szer. x wys. [mm]151 x 80 x 10
Częstotliwość GSM (850/900/1800/1900 MHz)•/•/•/•
WLAN802.11a/g/b/n/ac
EDGEtak
UMTS download speed [Mbps]42,2
UMTS upload speed [Mbps]5,8
Przeglądarka obsługująca FLASHnie
WideorozmowyWLAN i UMTS
Typ ekranu dotykowegoPojemnościowy
Multitouchtak
Reakcja ekranu na dotykbardzo dobra
Typ wyświetlaczaOLED
Rozdzielczość ekranu [piksele]1080 x 1920
Liczba kolorów ekranu16777216
Nagrywanie głosutak
Profiletak
Push e-mailtak
E-mail: Exchangetak
Slot na kartę pamięciMicroSD
Wersja USB3.0
Standardowe złącze (micro USB)tak
Typ karty SIMMicro
Bluetooth4.0
Bluetooth A2DPtak
Rozdzielczość aparatu cyfrowego [MP]12,8
Minimalna odległość dla trybu macro aparatu [cm]8
Automatyczny fokustak
Rozdzielczość video [piksele]2160 x 3840
Formaty plików audioMP3, WMA, AAC
Wyjście słuchawkowe3,5 mm
Odtwarzacz wideotak
Radio FM
Nawigacja: odbiornik GPStak
Oprogramowanie do nawigacjipreinstalowane
Oprogramowanie do nawigacji: wersja pełniatak
Producent oprogramowania do nawigacjiMapy Google
AkcesoriaKabel USB, słuchawki dokanałowe z mikrofonem, rysik, instrukcja obsługi na płycie CD lub karcie pamięci
Wyniki testów
Bateria: czas rozmowy [min]544
Bateria: czas surfowania [min]549
Bateria: czas ładowania [min]154
Refleksy na ekranie (kontrast) [:1]3,2
Jasność ekranu [cd/m2]376
Kontrast (szachownica) [:1]161
Odbiornik GPStak
Nawigacja GPS: time-to-fix [s]8
Prędkość USB (czas załadowania 100 MB muzyki z PC) [s]6