Udany atak hakerów na Adobe

Jeśli zastanawiasz się nad przesiadką na "chmurową" wersję aplikacji Adobe (czyli Creative Cloud), to to wydarzenie może Cię trochę zniechęcić. Serwery Adobe zostały zhakowane, a dane 2,9 miliona użytkowników wypłynęły do Sieci.

Na korzyść firmy Adobe świadczy to, że umiała się w tej sytuacji odpowiednio zachować – nie schowała głowy w piasek, ale oficjalnie poinformowała o całym wydarzeniu. Dzięki temu te osoby, które używają tych samych loginów i haseł w kilku miejscach (wiadomo, że nie powinno się tak robić, jak również wiadomo, że wiele osób to czyni…), będą mogły choć częściowo ograniczyć potencjalne szkody.

Gorzej, że wypłynęły również inne dane, takie jak numery kart kredytowych oraz daty ich ważności, imiona i nazwiska klientów, a także – jak to enigmatycznie określa Adobe – inne informacje związane z zamówieniami klientów. Czyli zapewne dane adresowe również.

Jedyna dobra informacja również dotyczy kart kredytowych i debetowych. Adobe twierdzi, że wyciekły jedynie zaszyfrowane dane kart, natomiast dane odszyfrowane pozostały nienaruszone. Miejmy nadzieję, że to prawda.

Efektem całego wydarzenia będzie oczywiście konieczność zmiany loginów i haseł wielu klientów Adobe – zostaną oni o tym poinformowani mailowo. To samo dotyczy tych osób używających kart kredytowych o skradzionych numerach. Adobe oferuje nawet – jeśli będzie taka możliwość w danym banku – możliwość rocznego, bezpłatnego monitoringu kredytowego takiej karty.

0
Źródło: adobe.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.