Windows Phone w Polsce

Windows Phone na świecie radzi sobie dość przeciętnie. Co prawda szybko zdobywa kolejnych użytkowników, ale w walce o udziały na rynku dalej przegrywa sromotnie z Androidem i iOS-em. W naszym kraju jest... inaczej.

Pierwsza wersja systemu, Windows Phone 7, miała swoją światową premierę w październiku 2010 roku. Jej główną cechą było wykorzystanie kafelków, które użytkownik mógł dostosować według własnego uznania. W Polsce premierowymi modelami z owym systemem były LG Swift 7 oraz HTC z trzema modelami – HTC Trophy, Mozart i HD7, natomiast najpopularniejsze smartfony z Windows Phone – modele Nokia Lumia – zadebiutowały 4 lutego 2011 roku.

Kolejna odsłona systemu, Windows Phone 8, została udostępniona jesienią 2012 roku. Microsoft wprowadził do niej nowe funkcjonalności, m.in. wsparcie dla DirectX, obsługę procesorów wielordzeniowych oraz komunikację NFC.

Według najnowszych badań, Windows Phone cieszy się coraz większą popularnością. W stosunku do ubiegłego roku smartfony z systemem Microsoft podwoiły swoje udziały m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Jak donosi IDC, w Polsce z systemu korzysta 19 procent użytkowników smartfonów, co czyni go drugą, najpopularniejszą platformą mobilnych systemów operacyjnych.

Polscy programiści są w czołówce twórców aplikacji na Windows. W globalnym sklepie Windows Phone jest ponad 130 tys. aplikacji i 10 proc. z nich zostało stworzonych w Europie Środkowo – Wschodniej. W naszym regionie jest 15 tys. deweloperów piszących programy dla Windows Phone, a w tej grupie najaktywniejsi są Polacy, którzy tworzą 250 aplikacji miesięcznie.

Obecnie najpopularniejszym telefonem na świecie z Windows Phone jest Nokia Lumia 520, która ma 13,3 procent udziałów z wszystkich telefonów z systemem Microsoft. Za nią plasuje się Lumia 920 (11,8 proc.) i Lumia 620 (9,6 proc.).

Na podstawie danych dostarczonych przez Gemius, w Polsce z internetu w telefonach z Windows Phone 8 użytkownicy korzystają przede wszystkim z telefonów marki Nokia (64 proc.). Według tych samych badań, ale w rozbiciu na poszczególne modele najczęściej użytkownicy Windows Phone 8 łączą się z internetem korzystając z następujących smartfonów: HTC 8S (36 proc.), Lumia 520 (22 proc.) i Lumia 820 (17 proc.).

0
Źródło: Microsoft
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.