Yahoo! pomoże niewidomym dzieciom zobaczyć świat

Niewidomym od urodzenia dzieciom często trudno wytłumaczyć jak wyglądają różne rzeczy. Najbardziej sugestywny opis nie wystarczy, jeśli dziecko nie będzie mogło dotknąć i poczuć na swój sposób danego obiektu. Ale jak tu objąć dłońmi żyrafę, słonia, czy inne egzotyczne zwierzę? Tu z pomocą przychodzi japoński oddział jednego z najpopularniejszych serwisów internetowych świata.

Drukarki 3D wykorzystywane są do różnych celów, głównie przez projektantów, którzy dzięki nim w prosty sposób otrzymują elementy konstrukcyjne swoich urządzeń. Ostatnio pisaliśmy Wam o architektach, którzy stworzyli 16-metrowy pokój używając wydrukowanych powierzchni. Tymczasem japoński oddział Yahoo! wpadł na prosty pomysł, który znacznie wpłynie na sposób postrzegania świata przez niewidome dzieci. Przynajmniej na razie te, które uczęszczają do edukacyjnej szkoły specjalnej w Tokio.

Projekt o nazwie „Hands on Search” to specjalnie przygotowana drukarka 3D, która zintegrowana jest z wyszukiwarką Yahoo!. Zastosowano tu głosowy interfejs. Wystarczy, że dziecko podejdzie do maszyny, wciśnie sporej wielkości przycisk i powie co chciałoby zobaczyć. Po kilku chwilach z okienka wysunie się gotowy model. W bazie znajduje się około 100 obiektów zwierząt, budynków i pojazdów, ale będzie to systematycznie powiększane. Miejmy nadzieję, że takie maszyny staną we wszystkich szkołach dla dzieci niewidomych i słabowidzących już w niedalekiej przyszłości, bo zdecydowanie jest to jedno z lepszych zastosowań drukarek 3D o jakich słyszeliśmy.

0
Źródło: Wired.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.