Android jest najszybciej rozwijającym się produktem w historii IT

W 5 lat zdominował rynek smartfonów.

Ruch Google z lipca 2005 roku, kiedy to firma z Mountain View kupiła szerzej nieznaną firmę z Kalifornii – Android Inc. – okazał się genialny, choć pewnie wtedy nawet Google nie przypuszczało, że oprogramowanie zdobędzie taką popularność. Szefostwo przyjęło do siebie zespół pod przywództwem Andy’ego Rubina, który zajął się tworzeniem systemu operacyjnego. Na efekty nie trzeba było bardzo długo czekać – pierwsze wydanie Androida zadebiutowało na rynku w 21 października 2008 roku.

Dziś system operacyjny Google’a jest najpopularniejszym OS-em na smartfonach, a ponadto jest prawdopodobnie najszybciej rozwijającym się produktem w historii IT. Analityk firmy Asymco, Horace Dediu, stworzył wykres, przedstawiający wiele najbardziej popularnych produktów technologicznych.

W samym segmencie mobilnych systemów, już od samego początku wyniki były imponujące: Symbian zdobył 450 milionów użytkowników w 44 kwartały – 11 lat, a BlackBerry 225 milionów w 43 kwartały. Potem nastała era iPhone’a, który w zaledwie 23 kwartały trafił do 700 milionów użytkowników. Android okazał się jednak jeszcze popularniejszy i w zaledwie 20 kwartałów (5 lat) podbił serca miliarda użytkowników.

W ścisłej czołówce znalazł się także portal Facebook, który także zdobył miliard użytkowników, ale w 35 kwartałów.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News