TEST: Samsung Galaxy Ace 3

TEST: Samsung Galaxy Ace 3

Smartfony z ekranami o przekątnej co najmniej 5″ zdecydowanie są hitem obecnego sezonu. Producenci nie zapomnieli jednak o bardziej poręcznych modelach. Mniejsze telefony są nie tylko tańsze, ale też wygodniejsze w obsłudze i bez problemu mieszczą się w kieszeni. Dotyczy to również Samsunga Galaxy Ace 3, który dzięki wymiarom 120 x 63 x 10 mm dobrze leży w dłoni. Jak zwykle u Koreańczyków, obudowę wykonano z poliwęglanu, a jej jakość wykonania jest bez zarzutu. Z przodu umieszczono ekran LCD o przekątnej 3,9″ umożliwiający bezproblemowe korzystanie ze smartfonu.

Cztery cale w dłoni

W testach laboratoryjnych ekranu Ace 3 uzyskał przyzwoite wyniki. Jasność na poziomie 403 cd/m2

jest wyższa, niż w większość wyświetlaczy Samsunga, co jest zasługą zastosowania technologii LCD. Kolory wyglądają naturalnie, a pokrycie przestrzeni barw nie budzi zastrzeżeń. Rozdzielczość 800 x 480 pikseli w czasie, kiedy wszystkie topowe modele są wyposażone w ekrany Full HD, nie budzi emocji, ale jest wystarczająca jak na tę klasę i wielkość urządzenia. Podczas codziennego użytkowania pojedyncze piksele nie rzucają się w oczy.

Przeciętny aparat

Projektanci Samsunga przewidzieli dla modelu Galaxy Ace 3 aparat 5-megapikselową matrycą. Spełnia on podstawowe wymagania, a w testach laboratoryjnych uzyskał ocenę dostateczną. Fotografiom zrobionym w dzień brakuje ostrości, ale, biorąc pod uwagę rozdzielczość, są one akceptowalne. Dzięki diodzie LED aparat nadaje się również do fotografowania w nocy. Motyw jest wówczas doświetlany intensywnie i równomiernie. Minusem są za to wyraźne żółte przebarwienia, które pojawiają się na zdjęciach zrobionych przy sztucznym świetle. Kiedy światła brakuje, na fotografiach uwidacznia się silny szum, a wiele szczegółów znika.

Wydajność i system operacyjny

Galaxy Ace 3 nie jest wyposażony w procesor Samsunga, ale w dwurdzeniowy układ firmy Broadcom. Ogólnie rzecz biorąc, jego współpraca z Androidem 4.2.2 jest poprawna. Jedynie czasami podczas ładowania widgetów na ekranie głównym albo uruchamiania appów pojawiają się odczuwalne opóźnienia, nie przeszkadzają one jednak w użytkowaniu telefonu. System jest wyposażony w nakładkę TouchWiz z typowymi dodatkami i licznymi ustawieniami. Przykładowo, ekran może wyłączać się dopiero wtedy, kiedy przedni aparat przestanie rozpoznawać oczy użytkownika (funkcja smart stay).

Interfejsy kablowe i bezprzewodowe

Najnowszy przedstawiciel linii tańszych smartfonów Galaxy Ace należy do nielicznych modeli z tej półki cenowej wyposażonych w moduł LTE. Co więcej, moduł ten jest zgodny z aktualnym standardem Cat4, teoretycznie umożliwiając pobieranie danych z prędkością do 150 Mb/s. Poedczas testów strony internetowe były ładowane przez sieć LTE szybciej, niż przez sieć WLAN-n. Kiedy nie ma dostępu do sieci LTE, możemy korzystać z modułu HSPA+ zapewniającego szybkość do 42,2 Mb/s. Możemy więc surfować w Internecie szybko, choć nieprzesadnie długo. Akumulator Ace’a 3 wyczerpuje się po 6:45 h nieprzerwanego przeglądania stron przy maksymalnej intensywności podświetlenia ekranu. Podczas telefonowania akumulator wystarcza na 5 godzin. Nie są to złe wyniki, ale porównanie z konkurencją nie daje też powodów do dumy.

Gamę interfejsów uzupełniają moduły Bluetooth 4.0 i NFC oraz złącze Micro USB 2.0. Bardzo ograniczoną pamięć wewnętrzną o pojemności 8 GB, z czego użytkownik w momencie zakupu ma do dyspozycji 5,5 GB, można bez problemu rozszerzyć przy pomocy karty Micro SD. Smartfon ma też złącze słuchawkowe, jednak w zestawie nie ma zestawu słuchawkowego – prawdopodobnie ze względu na koszty. Po podłączeniu standardowych słuchawek możemy liczyć na dobrą jakość dźwięku i mocne niskie tony. Barwę dźwięku można dopasować do własnych upodobań przy użyciu korektora graficznego z licznymi schematami ustawień.

Samsung Galaxy Ace 3 – podsumowanie

Już krótko po premierze Ace 3 kosztuje w sklepach internetowych tylko 1000 zł. Podczas gdy moduł LTE, dobra wydajność i aktualna wersja Androida dodają mu punktów, nie ma co liczyć na porządny aparat czy nadzwyczajnie wytrzymałą baterię.

Alternatywa: Samsung Galaxy S3 Mini

Jeśli możemy zrezygnować z LTE, przyjrzyjmy się dokładniej Samsungowi Galaxy S3 Mini. To poręczny telefon z wydajnymi podzespołami i znacznie dłuższym czasem pracy podczas telefonowania. Użytkownik ma do dyspozycji 4,7 GB, więc warto dodatkowo dokupić kartę Micro SD. Ponieważ Galaxy S3 Mini kosztuje ok, 800 zł, nawet po doliczeniu karty będzie tańszy od Ace’a 3.

PLUSY:

Android 4.2.2

LTE, HSPA+, WLAN, NFC

ergonomiczny design

MINUSY:

samsungowy plastik

aparat zawodzi przy nieoptymalnym świetle

Cena: 1000 zł

Poniżej tabela prezentująca dane techniczne i wyniki testów.

Gwarancja [miesiące]24
System operacyjnyAndroid 4.2.2 z nakładką Samsung touchWiz
Przekątna wyświetlacza [cale]3,9
Ocena ogólna [pkt.]87,7
Telefon i bateria [pkt.]87
Internet [pkt.]92
Multimedia [pkt.]80
Ergonomia [pkt.]87
Sklep z aplikacjami [pkt.]96
Dane techniczne
Sklep z aplikacjamiGoogle Play
Promieniowanie SAR [W/kg]0,33
Ciężar [g]121
Wymiary dł. x szer. x wys. [mm]120 x 63 x 10
Częstotliwość GSM (850/900/1800/1900 MHz)•/•/•/•
WLAN802.11b/g/n
EDGEtak
UMTS download speed [Mbps]42,2
UMTS upload speed [Mbps]5,8
Przeglądarka obsługująca FLASHnie
WideorozmowyWLAN i UMTS
Typ ekranu dotykowegoPojemnościowy
Multitouchtak
Reakcja ekranu na dotykbardzo dobra
Typ wyświetlaczaLCD
Rozdzielczość ekranu [piksele]480 x 800
Liczba kolorów ekranu16777216
Nagrywanie głosutak
Profiletak
Push e-mailtak
E-mail: Exchangetak
Slot na kartę pamięciMicroSD
Wersja USB2.0
Standardowe złącze (micro USB)tak
Typ karty SIMMicro
Bluetooth4.0
Bluetooth A2DPtak
Rozdzielczość aparatu cyfrowego [MP]4,9
Minimalna odległość dla trybu macro aparatu [cm]7
Automatyczny fokustak
Rozdzielczość video [piksele]720 x 1080
Formaty plików audioMP3, WMA, AAC
Wyjście słuchawkowe3,5 mm
Odtwarzacz wideotak
Radio FMtak
Nawigacja: odbiornik GPStak
Oprogramowanie do nawigacjipreinstalowane
Oprogramowanie do nawigacji: wersja pełniatak
Producent oprogramowania do nawigacjiMapy Google
AkcesoriaKabel USB, instrukcja obsługi na płycie CD lub karcie pamięci
Wyniki testów
Bateria: czas rozmowy [min]308
Bateria: czas surfowania [min]404
Bateria: czas ładowania [min]180
Refleksy na ekranie (kontrast) [:1]5,7
Jasność ekranu [cd/m2]403
Kontrast (szachownica) [:1]181
Odbiornik GPStak
Nawigacja GPS: time-to-fix [s]17
Prędkość USB (czas załadowania 100 MB muzyki z PC) [s]20