PS4 i Xbox One zużyją trzykrotnie więcej energii niż konsole poprzedniej generacji

Stan czuwania, ciągle nasłuchujący Kinect, uruchamianie bardziej złożonych gier czy w końcu korzystanie z obliczeń dokonywanych w chmurze - to wszystko sprawi, że konsole Sony i Microsoftu pochłoną znacznie więcej energii niż PS3 i Xbox 360.

Natural Resources Defense Council – organizacja ekologiczna dbająca o zasoby naturalne Ziemi przygotowała raport, z którego wynika, że konsole nowej generacji – zwłaszcza dotyczy to Xbox One, który posiada tryb czuwania i funkcję dekodera telewizyjnego – będą pobierały dużo energii.

Organizacja chwali co prawda oba koncerny, że zadbały o zminimalizowanie zużycia energii dzięki zastosowaniu wydajnych zasilaczy, wielordzeniowych procesorów, które mogą przełączyć się na mniejszy pobór mocy, a także możliwości ładowania padów w trybie uśpienia konsoli. Mimo to jednak nadal mamy tu do czynienia z wielkimi liczbami. Xbox One i PS4 w ciągu roku mogą zużyć od 10 do 11 miliardów kilowatogodzin. Wartość ta starczyłaby do zasilenia miasta wielkości Houston, które jest czwartą co do wielkości metropolią w USA.

NRDC radzi by Sony znalazło rozwiązanie jak zmniejszyć ilość pobieranej mocy w trybie gotowości z 8 watów do 1 wata – tak jak ma to miejsce w przypadku laptopów. To samo tyczy się Microsoftu:

„Cóż to za powód, by konsole pobierały 100 kilowatogodzin rocznie tylko dlatego, że w środku nocy muszą w trybie czuwania nasłuchiwać, czy przypadkiem ktoś się nie obudzi i nie włączy konsoli przy pomocy komendy głosowej”

.

0
Źródło: Kotaku
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.