TEST: Apple iPad Mini Retina 4G 128 GB

Ekran o wysokiej rozdzielczości, a także nowoczesny procesor A7 i wytrzymała bateria zapewniają iPadowi Mini Retina pozycję lidera wśród tabletów.

Na pierwszy rzut oka iPad Mini Retina nie różni się od poprzednika: przekątna ekranu nadal wynosi 7,9″, również wymiary i waga urządzenia pozostały niezmienione. Dokładne pomiary zdradzają jednak drobne zmiany: nowy iPad Mini z wyświetlaczem Retina jest o ok. 20 gramów cięższy (waży 340 gramów) i o ok. 0,3 mm grubszy. W praktyce jest to jednak nieodczuwalne.

Inżynierowie Apple’a wprowadzili kilka modyfikacji w trzewiach urządzenia. Przede wszystkim czterokrotnie zwiększono rozdzielczość ekranu. Wynosi ona teraz 2048 x 1536 pikseli, co stawia iPada Mini Retina na równi z nowym iPadem Air i zapewnia niesamowitą ostrość obrazu. Taka rozdzielczość przekłada się na gęstość pikseli 324 ppi. Pod tym względem konkurować z iPadem Mini może tylko nowy Google Nexus 7 (323 ppi).

Przeciętne parametry, szybki procesor

Wyniki pomiarów parametrów ekranu nowego iPada Mini są dobre, ale wcale nie najlepsze w porównaniu z konkurentami. Natężenie podświetlenia na poziomie 400 kandeli na metr kwadratowy czyni ekran przyjemnie jasnym, ale nowe tablety innych producentów wypadają jeszcze lepiej. Podobnie prezentuje się kwestia kontrastu: kontrast szachownicy 135:1 jest wysoki, ale nie imponuje. Analiza rozkładu podświetlenia zdradza nawet pewne niedoskonałości: co prawda ogólnie jest ono dosyć równomierne, ale nie tak jak w poprzednim iPadzie Mini. Kontrast odbić 5:1 jest na dobrym poziomie, a kąty widzenia, typowo dla ekranów typu IPS, są bardzo stabilne. Ostatecznie oceniamy ekran na czwórkę, ale nie na piątkę.

Aby zapewnić wystarczającą moc obliczeniową do obsługi ekranu o wyższej rozdzielczości, iPad Mini Retuna jest wyposażony w znany z iPhone’a 5S i iPada Air dwurdzeniowy, 64-bitowy układ A7. Póki co niewiele aplikacji jest w stanie doprowadzić go do granic wydajności, choć – jak zawsze – pojawienie się kolejnych jest tylko kwestią czasu.

To w zasadzie koniec zmian w konstrukcji urządzenia. Wciąż jest ono wyposażone w nietypowy interfejs Apple Lightning, za to brakuje złącza USB czy slotu kart pamięci. Wersja z LTE obsługuje teraz większą liczbę częstotliwości, dzięki czemu współpracuje z europejskimi sieciami 4G. Zmieniono również moduł WiFi – nadal jest on zgodny ze standardem 802.11n, ale obsługuje technologię MIMO (Multiple Input, Multiple Output) zapewniającą większą szybkość transmisji.

iOS 7 i fenomenalny czas pracy

Podobnie jak inne tablety i smartfony Apple’a, nowy iPad Mini pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego iOS w wersji 7. Testy pokazały, że sprzęt perfekcyjnie współpracuje z oprogramowaniem, dzięki czemu system działa idealnie płynnie, błyskawicznie reaguje na polecenia i uruchamia appy bez odczuwalnych opóźnień. Android i Windows mają pod tym względem jeszcze wiele do nadrobienia.

Pomimo zastosowania wydajnego procesora A7, iPad Mini Retina długo pracuje bez ładowania. Około 7 godzin oglądania filmów lub 6:41 h surfowania w Sieci to świetne wyniki. Czas ładowania wynosi ok. 4 godzin, podobnie jak u poprzednika.

iPad Mini nadal ma obudowę typu unibody. Jest ona wzorowo wykonana i genialnie leży w dłoni.

Apple iPad Mini Retina 4G 128 GB – podsumowanie

iPad Mini z wyświetlaczem Retina to spełnienie marzeń fanów małych tabletów Apple’a: ekran o wysokiej rozdzielczości, a także nowoczesny procesor A7 i wytrzymała bateria zapewniają mu pozycję lidera wśród tabletów. Nowemu Mini ustępuje nawet iPad Air.

Alternatywa: iPad Mini pierwszej generacji
Za przyjemność korzystania z ekranu Retina trzeba dopłacić kilkaset złotych, tymczasem pierwszy iPad Mini o takich samych wymiarach i równie dobrej jakości wykonania wciąż jest na rynku. Podobnie jak nowy model, starszy iPad Mini osiąga świetne czasy pracy i działa bardzo sprawnie. Obecnie model wyposażony w 16 GB pamięci flash można kupić już za 1100 zł, podczas gdy nowy iPad Mini Retina z taką samą ilością pamięci i bez modułu 4G kosztuje 1700 zł. Polecamy starszą wersję każdemu, kto chciałby możliwie tanio wejść do świata urządzeń z iOS-em.

PLUSY:

bardzo wyraźny wyświetlacz
świetna jakość wykonania
pierwszorzędna mobilność
wydajny 65-bitowy procesor A7
płynnie działający iOS 7

MINUSY:

nierównomierne podświetlenie ekranu

Cena: ok. 3300 zł (najbogatsza konfiguracja)

Poniżej tabela prezentująca dane techniczne i wyniki testów.

Gwarancja [miesiące]12
System operacyjnyiOS 7
Wbudowana pamięć flash [GB]128
Pamięć RAM [MB]1024
Czytnik kart flash
WLAN802.11n
Bluetoothtak
Łączność mobilnaLTE
Przekątna ekranu [cale]7,9
Ekran dotykowypojemnościowy
Multitouchtak
Rozdzielczość ekranu [piksele]2048 x 1536
Proporcje ekranu4:3
Jasność ekranu [cd/m2]401
Aparat tylni5,0 Mp
Czas pracy na baterii (przeglądanie Internetu) [godz.]6:41
Odbiornik GPStak
Żyroskoptak
Akcelerometrtak
Czujnik jasnościtak
Kompastak
Funkcja telefonunie
Słuchawki w zestawienie
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.