192-rdzeniowy procesor mobilny Tegra K1!

Nvidia zaprezentowała dziś 192-rdzeniowy procesor mobilny Tegra K1, wyposażony w tę samą architekturę Nvidia Kepler, która napędza najszybszą kartę graficzną na świecie, czyli Nvidia GeForce GTX 780 Ti.

Procesor Tegra K1 wyznacza nowe standardy w świecie mobilnym poprzez obsługę najnowszych technologii znanych dotąd z komputerów PC, umożliwiając uruchomienie zaawansowanych silników do gier, takich jak Unreal Engine 4 firmy Epic Games. Procesor zapewnia zaawansowane funkcje obliczeniowe przyspieszające rozwój aplikacji do rozpoznawania obrazów i mowy. Jego nadzwyczajna sprawność zapewnia wyższą wydajność od innych mobilnych procesorów graficznych przy tym samym poziomie pobieranej energii.

„W ciągu ostatnich dwudziestu lat Nvidia wymyśliła i wprowadziła w życie więcej technologii graficznych niż jakakolwiek inna firma”, powiedział Jen-Hsun Huang, współzałożyciel i dyrektor generalny firmy Nvidia. „Dzięki procesorowi Tegra K1 to dziedzictwo trafia do urządzeń mobilnych. To przełom dla programistów, mogących teraz tworzyć gry i aplikacje nowej generacji, które mogą być uruchamiane na dowolnym urządzeniu.”

Procesor Tegra K1 jest oferowany w dwóch wersjach, posiadających identyczną liczbę wyprowadzeń. Pierwsza korzysta z 32-bitowego czterordzeniowego (technologia 4-Plus-1) procesora centralnego ARM Cortex A15. Druga wersja wykorzystuje unikalny, zaprojektowany przez firmę Nvidia, 64-bitowy dwurdzeniowy procesor centralny. Jednostka ta (o nazwie kodowej „Denver”) zapewnia bardzo dużą wydajność aplikacji jedno- i wielowątkowych. Jest ona oparta na architekturze ARMv8, która wprowadza energooszczędność technologii procesorowej ARM do obliczeń 64-bitowych.

Obie wersje procesora Tegra K1 oferują wspaniałe możliwości graficzne, o które dba 192-rdzeniowy procesor graficzny Nvidia Kepler. Urządzeń mobilnych wyposażonych w wersję 32-bitową należy spodziewać się w pierwszej połowie 2014 roku, natomiast wersja 64-bitowa pojawi się w urządzeniach w drugiej połowie tego roku.

Procesor Tegra K1 zapewnia pełne wsparcie dla najnowszych technologii gier klasy PC, w tym DirectX 11, OpenGL 4.4 i teselacji. Funkcje te umożliwią programistom tworzącym gry na komputery i konsole, zaprezentowanie swoich bogatych wizualnie tytułów na urządzeniach mobilnych. Tegra K1 to również pierwszy mobilny procesor posiadający te same funkcje graficzne co konsole nowej generacji (Xbox One, PlayStation 4) oraz wyższą wydajność niż konsole obecnej generacji (Xbox 360, PlayStation 3).

„Dzięki temu rewolucyjnemu procesorowi możemy uruchomić na urządzeniu z Tegrą aplikacje pisane dla komputera PC lub konsol”, powiedział Tim Sweeney, założyciel Epic Games i twórca Unreal Engine. „Myślę, że od tej pory różnica w wydajności i funkcjonalności pomiędzy sprzętem mobilnym a wysokiej klasy komputerem do gier zbliża się do punktu, w którym zaczyna ona zanikać.”

Jest to również pierwszy mobilny procesor obsługujący Nvidia CUDA – najbardziej rozpowszechnioną na świecie platformę obliczeń równoległych. Twórcy oprogramowania pobierali CUDA ponad 2 miliony razy, tworząc nowatorskie aplikacje akcelerowane przez procesory graficzne, wykorzystywane do rozpoznawania obrazów i mowy, zaawansowanego obrazowania, edycji wideo i wielu innych zadań.

Źródło: Nvidia
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.