Definitywny koniec wojny na patenty

Ogłoszona dziś umowa o wzajemnym licencjonowaniu patentów obejmuje nie tylko rozwiązania już istniejące, ale także te, które zostaną zgłoszone w ciągu najbliższych 10 lat!

Wprawdzie na rynku pozostanie jeszcze kilku poważnych „patentowych trolli” (bez nazwisk, ale wszyscy orientujemy się, o które firmy chodzi…), ale porozumienie między Google a Samsungiem ma wielkie szanse rozpocząć przełom na tym polu rywalizacji między producentami. Obie firmy wyjdą z tego porozumienia mocniejsze i bogatsze o potężne portfolio rozwiązań patentowych niegdysiejszego konkurenta, a także – jak powiedział Allen Lo, zajmujący się działem patentów w firmie Google, będą mogły zwyczajnie bardziej skupić się na innowacyjności, zamiast toczyć patentowe wojenki.

Inni producenci mają teraz do wyboru dwie opcje. Albo będą przyglądać się z zazdrością i jeszcze mocniej okopią się w twierdzach własnych zgłoszeń patentowych, wytaczając konkurentom kolejne procesy sądowe, albo też pójdą w ślady Google’a i Samsunga, otrzymując dostęp do wielu ważnych rozwiązań, które pomogą się im łatwiej rozwijać.

Nawet jeśli nikt inny nie pójdzie w ślady tych dwóch koncernów, to i tak wspaniała informacja dla nas, użytkowników i klientów. Jest szansa, że będzie taniej i jest szansa, że rozwiązania i urządzenia obu firm staną się jeszcze lepsze, bogatsze o wiele ciekawych rozwiązań. Oby tak dalej!

Zdjęcie mężczyzn przeciągających linę pochodzi z serwisu Shutterstock.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.