Fujifilm X-T1: nowoczesna, cyfrowa… klasyka

Topowy model bezlusterkowca Fujifilm ma wbudowany wizjer i uszczelniony korpus.

Styl retro jest obecnie wśród producentów sprzętu fotograficznego wyjątkowo popularny, a najnowszy aparat Fujifilm jest tego kolejnym przykładem. Tym, co odróżnia X-T1 od innych bezlusterkowców Fujifilm, nie jest jednak klasyczny wygląd, ale inny, lustrzankowy kształt.

Aparat zawdzięcza go wbudowanemu wizjerowi elektronicznemu o imponującej rozdzielczości 2,36 mln pikseli (prawdopodobnie jest to ten sam ekranik OLED, co w modelu XE-2). Do kompletu otrzymujemy niezwykłą matrycę Fujifilm X-Trans CMOS II (też „pożyczoną” z XE-2) oraz najnowszą odmianę wbudowanego modułu Wi-Fi, umożliwiającego m.in. zdalne sterowanie aparatem.

Jak twierdzi producent, korpus aparatu odporny jest na zabrudzenia, zamoczenie i mróz. Fujifilm chwali się tez najszybszym na świecie systemem ustawiania ostrości (co oczywiście chętnie zweryfikujemy), wykorzystującym detekcję fazową.

Standardowy zakres czułości ISO to 200–6400, ale może być on rozszerzany zarówno w dół (do ISO 100), jak i w górę (aż do ISO 25600). Z tyłu aparatu znajduje się ruchomy, odchylany ekran LCD (niestety nie dotykowy) o przekątnej 3 cale i rozdzielczości ponad 1 mln pikseli.

W tym momencie polska cena aparatu nie została jeszcze podana. Na rynku amerykańskim Fujifilm X-T1 wyceniony został na 1700 dolarów .