Google nie chce, żebyśmy rootowali Androida

Domyślnie, użytkownicy Androida mają zablokowany dostęp do plików systemowych systemu. Jednak do tej pory nic nie stało na przeszkodzie, żeby każdy, kto chciał, mógł odblokować sobie telefon z Androidem.

Uzyskanie uprawnień administratora systemu, czyli tzw „rootowanie” obecnie nie sprawia zbyt wielu problemów i jest w miarę prostym procesem do wykonania. Google jednak uważa, że rootowanie Androida jest zbyt niebezpieczne i sprawia, że nasz system narażony jest na o wiele więcej niebezpieczeństw ze strony złośliwych aplikacji.

Plany Google’a, mające na celu utrudnienie odblokowania Androida odkrył programista Jorrit Jongma, znany w Sieci jako Chainfire. Po przeanalizowaniu kodu systemu, odkrył on, że w przyszłości aplikacje firm trzecich nie będą miały tak łatwego dostępu do plików binarnych systemu, a co za tym idzie do ich modyfikacji. Oznacza to w praktyce tyle, że obecnie dostępne aplikacje wymagające praw administratora przestaną działać. Przynajmniej do czasu, kiedy ich kod źródłowy zostanie zmodyfikowany.

Nas nieco dziwi polityka giganta. Nie słyszeliśmy jak dotąd o sytuacji, w której ktoś zrootował sobie telefon przez przypadek. Ludzie, którzy decydują się na to świadomie, wiedzą co robią i doskonale zdają sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń wynikających z odblokowania systemu.

0
Źródło: Gizmodo.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.