Billon: polska cyfrowa gotówka, jedyna taka na świecie!

Przygotowywana przez ostatnich siedem lat, pierwsza polska wirtualna waluta ma trafić na rynek jeszcze w tym kwartale.

Billon to złotówka. Złotówka, ale nie w postaci banknotu, bilonu czy cyferek na koncie bankowym, ale w postaci pliku elektronicznego, przechowywanego na komputerze lub w komórce. Wartość tej waluty zagwarantuje nie Narodowy Bank Polski (jak ma to miejsce w przypadku złotówki), ale bank prywatny – konkretniej Alior Bank. Taka cyfrowa gotówka miała szansę powstać po zmianie przepisów unijnych.

Nowa waluta ma oferować zalety wszystkich innych form płatności. Będzie anonimowa jak gotówka, co oznacza, że płatności nie będą rejestrowane – o dokonaniu zapłaty wiedzieć będą jedynie strony transakcji. Zapłacimy nią na odległość, na przykład w sklepach internetowych, więc zupełnie jak kartą kredytową czy poprzez konto internetowe. A do tego dostępne będą mikropłatności – przekazać będziemy mogli nawet jedną dziesiątą część grosza.

Jak będzie można zdobyć billon? Za darmo – wystarczy przelać pieniądze z konta bankowego lub wpłacić gotówkę w jednym ze sklepów, które będą obsługiwać cyfrową walutę, a nasze konto zostanie zasilone odpowiednią ilością środków. Bank nie pobierze prowizji od dokonywanych transakcji, ale usługa wymiany billonów na gotówkę będzie już płatna.

Kwestia bezpieczeństwa budzi chyba największe wątpliwości. Po pierwsze, tak jak w przypadku gotówki, jeśli zgubimy telefon, to stracimy całą sumę, jaką uzbieraliśmy w billonach. Będzie można natomiast stworzyć „sejf”, w którym bezpiecznie będziemy mogli przechowywać większe ilości cyfrowej waluty. Sposób dokonywania płatności od strony technicznej nie jest jeszcze znany, ale z pewnością bazuje na technologii NFC. Jak twierdzą wynalazcy, billon to zaszyfrowane najnowszymi metodami pliki, co ma gwarantować bezpieczeństwo. Póki nie wiemy, jakie to technologie, trudno się do tego odnieść.

Za projekt odpowiedzialny jest polski startup Zunit. Choć słowo startup jest trochę nie na miejscu, bowiem projekt miał swój początek siedem lat temu, a zaawansowane prace nad nową cyfrową walutą trwają od czterech lat.

Billon ma być obsługiwany na starcie przez co najmniej kilkadziesiąt sklepów internetowych.

Na podstawie informacji Będzie nowa polska waluta serwisu finanse.wp.pl Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz materiał filmowy w WP.pl!

0
Źródło: Finanse.wp.pl
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.