Branża IT potrzebuje kobiet

Eksperci Komisji Europejskiej alarmują, że obecnie zbyt mało kobiet pracuje w branży IT – stanowią one jedynie ok. 10% wszystkich specjalistów.

Statystyki wskazują jednoznacznie, że dziedzina informatyki dalej zdominowana jest przez mężczyzn. Na 1000 kobiet z wyższym wykształceniem zaledwie 29 z nich posiada dyplom z sektora IT. Co gorsza tylko 4 kobiety na 1000 podejmuje w przyszłości pracę w tej branży i większość z nich przerywa karierę. Z badań Komisji Europejskiej wynika, że kobiety są niedostatecznie reprezentowane na stanowiskach kierowniczych i decyzyjnych – tylko 19,2% pracowników branży IT ma szefa-kobietę, w porównaniu do 45,2% pracowników spoza tego sektora.

Na braku kobiet w branży IT traci nie tylko europejska gospodarka, ale przede wszystkim same kobiety. Badania wykazały, że panie pracujące w sektorach branży technologicznej otrzymują o 9% wyższe pensje od kobiet z pozostałych sektorów gospodarki. Dane Urzędu Statystycznego wykazują także, że kobiety z wykształceniem z sektora IT są o wiele mniej narażone na bezrobocie – przeciętny czas poszukiwania pracy w polskiej branży informatycznej w ubiegłym roku wynosił 2 miesiące, podczas gdy w pozostałych branżach prawie 12 miesięcy.

Z powyższych względów w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego organizowane są inicjatywy, które mają na celu uświadomienie młodym kobietom, że praca w tej branży daje im szerokie perspektywy i nie jest dedykowana wyłącznie mężczyznom. Jednym z przykładów akcji wspierającej modernizację oferty kształcenia zawodowego szkół o profilu informatycznym są warsztaty prowadzone w szczecińskim Technoparku Pomerania:
Aby zainteresować większą liczbę dziewcząt w regionie pracą w zawodach informatycznych i zwiększyć zatrudnienie kobiet w tej branży, organizujemy warsztaty dla gimnazjalistek pod hasłem,Wybór drogi zawodowej – czyli obalamy stereotypy” – mówi organizatorka, Jolanta Balicka z Technoparku Pomerania. „Zapraszamy na warsztaty 4, 5 i 6 lutego 2014 r. w godz. 15.00-19.00 do Technoparku Pomerania” – dodaje dr Katarzyna Niedzielska-Czyż, trenerka Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości oraz wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego, która prowadzi warsztaty.
Zdjęcie kobiet pochodzi z serwisu Shutterstock
0
Źródło: Volvo
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.