Cyberprzestępcy podszywają się pod dużego operatora

E-maile rzekomo wysłane przez Virgin Media przekazują użytkownikom informacje o wygaśnięciu subskrypcji rozliczeniowej oraz o tym, że powiązane konto e-mail zostanie zawieszone. Chyba, że ci dostarczą swoje dane logowania...

Wiadomość jest jednak fałszywa – wysłana przez cyberprzestępców z nadzieją na sterowanie swoimi odbiorcami i na ujawnienie szczegółów danych do logowania na konto, informacji osobistych i danych związanych z pieniędzmi. Ich celem są klienci Virgin Media z USA, Wielkiej Brytanii i Australii. O tym fakcie poinformował sam operator na swojej stronie internetowej.

Wygaśnięcie subskrypcji konta rozliczeniowego użytkowników rzekomo powoduje zawieszenie konta. Aby uniknąć zawieszenia, użytkownik musi kliknąć link – w wiadomości – przenieść się do spreparowanej strony, która żąda informacji osobistych i finansowych. Użytkownicy przestraszeni zawieszeniem konta mogą przeoczyć fakt, że dane są przeznaczone dla przestępców, którzy mogą przejąć jej tożsamość.

Oszuści wybrali Virgin Media, ponieważ firma oferuje usługi telefoniczne, telewizyjne i szerokopasmowego dostępu do Internetu dla milionów konsumentów i przedsiębiorstw na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii.

Virgin Media wydała ostrzeżenie na swojej oficjalnej stronie internetowej na temat tego incydentu. Na tej samej stronie użytkownicy mogą dowiedzieć się więcej na temat ataków na klientów Virgin Media. Mogą z niej korzystać także do zgłaszania wszelkich incydentów, na które się natkną oraz szukać pomocy od społeczności i profesjonalistów.

Należy pamiętać, że zarówno Virgin Media, jak i inni operatorzy komórkowi czy kablowi, a także banki i instytucje finansowe nie proszą o dane osobowe przez niczym niezabezpieczony e-mail.

0
Źródło: BitDefender
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.