Kanadyjscy naukowcy przebadali internetowe trolle

Eric Buckles, z University of Manitoba w Kanadzie podjął się niemożliwego, czyli stworzenia profilu psychologicznego typowego internetowego trolla...

Badania rozpoczęto od prostej internetowej ankiety, w której kanadyjscy naukowcy pytali o ulubioną formę spędzania czasu w Sieci. Odpowiedzi „trollować” udzieliło zaledwie 5,6% ankietowanych, co potwierdza tylko fakt, że prawdziwe trolle internetowe to niewielki odsetek wśród internautów.

Kim jest internetowy troll? Wikipedia dość dobrze opisuje ten gatunek:

Trollowanie polega na zamierzonym wpływaniu na innych użytkowników w celu ich ośmieszenia lub obrażenia (czego następstwem jest wywołanie kłótni) poprzez wysyłanie napastliwych, kontrowersyjnych, często nieprawdziwych przekazów czy też poprzez stosowanie różnego typu zabiegów erystycznych. Podstawą tego działania jest upublicznianie tego typu wiadomości jako przynęty, która doprowadzić mogłaby do wywołania dyskusji.

O trollach w Sieci wiemy dosyć dużo, jednak kim są ci ludzie po odejściu od monitora? Analiza cech charakteru przez zespół kanadyjskich naukowców wygląda następująco: trolle to osoby u których często występują takie cechy jak makiawelizm (instrumentalne traktowanie innych, skłonność do manipulacji), narcyzm, sadyzm i cechy bardzo często występujące u psychopatów – brak empatii oraz wyrzutów sumienia. Buckles twierdzi, że to właśnie sadyzm jest „dominantą” jeśli chodzi o charakter typowego internetowego trolla, w raporcie naukowca możemy przeczytać następujące zdanie:

„Zarówno troll jak i sadysta czują radość z zadawania cierpienia innym. Sadyści po prostu uwielbiają się dobrze bawić a Internet to często ich plac zabaw”.

Jeśli chcielibyście zapoznać się z całością tej pracy, dostępna jest ona pod tym adresem: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0191886914000324

0
Źródło: motherjones.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.